СП У РУСИЈИ: Француска други пут првак света, Хрватима сребро!

5

Француска је други пут у историји постала првак света, први пут су шампиони били 1998. године, Хрватска је први пут играла у финалу Светског првенства и ово јој је највећи успех у историји

Фудбалска репрезентација Француске освојила је Светско првенство у Русији, пошто је у финалу у Москви победила Хрватску са 4:2.

На пуном стадиону Лужњики, пред 80.000 људи, Француска је повела у 18. минуту аутоголом Марија Манџукића, а изједначио је Иван Перишић у 28. минуту. Француска је поново повела у 38. минуту поготоком Антоана Гризмана из једанаестерца, а два гола предности донео је Пол Погба у 59. минуту.

Четврти гол за Француску постигао је Килијан Мбапе у 65. минуту, а четири минута касније Манџукић је поставио коначан резултат.

Француска је тако други пут у историји постала првак света, након 1998. године.

Француска је прва екипа која постигла четири гола у финалу Светског првенства, од Бразила 1970. године.

Хрватска је први пут играла у финалу Светског првенства и ово јој је највећи успех у историји.

Хрватска је боље почела утакмицу, имала је више лопту у поседу, али није успела да направи озбиљну шансу, а Француска је повела после прве прилике. Антоан Гризман је из слободног ударца центрирао пред гол, Манџукић је закачио лопту главм и послао је у мрежу.

То је био 12. аутогол на Светском првенству, што је рекорд, а такође и први у финалу у историји Мундијала.

После тога шансу је имао Домагој Вида, после центаршута Луке Модрића, али је пребацио лопту преко пречке. Французи су у 23. минуту комбиновали преко Пола Погбе и Килијана Мбапеа, који је био један на један са Видом, али је хрватски фудбалер добро интервенисао.

У 29. минуту Хрватска је искористила доминацију на терену и изједначила. Центрирао је Модрић, лопта је дошла до Перишића, који је пребацио на леву ногу и погодио мрежу са 15-ак метара. То је био његов трећи гол на шампионату.

У 35. минуту, после протеста француских фудбалера, аргентински судија Нестор Питана прегледао је снимак спорне ситуације пред голом Хрватске и проценио да је Перишић играо руком, па је досудио једанаестерац. Гризман је био прецизан и у 38. минуту донео је ново вођство "триколорима".

Хрватска је до краја полуверемена нападала, а у надокнади времена прилике су пропустили Вида и Перишић.

Хрватска је била боља и на почетку другог дела утакмице, први је запретио Анте Ребић, који је добро шутирао, али је голман Уго Љорис добро интервенисао и пребацио лопту преко пречке.

Утакмица је прекинута у 52. минуту пошто због уласка неколицине људи у терен, али је обезбедјење брзо интервенисало и меч је после минут настављен.

У 53. минуту из игре је изашао Нголо Канте, а ушао је Стивен Нзонзи.

"Триколори" су стекли два гола предности у 59. минуту. Погба је почео акцију, додао је лопту до Мбапеа, који је проиграо Гризмана, а он је оставио лопту Погби. Први покушај Погбе био је изблокиран, али је он после одбијене лопте са ивице шеснаестерца послао лопту поред Субашића.

Нови гол Француска је постигла у 65. минуту, а стрелац је био Мбапе са 20-ак метара. То је био његов четврти гол на турниру.

Хрватска је смањила заостатак у 69. минуту голом Манџукића, после велике грешке француског голмана, који му је додао лопту пред самим голом.

Хрватски фудбалери су после тога покушавали да постигну још неки гол, али нису успели, па је Француска други пут постала првак света.

Најбољи стрелци кроз историју Светских првенстава

Енглески фудбалер Хари Кејн је са шест постигнутих голова најбољи стрелац Светског првенства у Русији.

1958 - Жист Фонтен 13
1962 - Дражен Јерковић, Гаринча, Вава, Леонел Санчес, Валентин Иванов, Флоријан Алберт 4

MIKI

Finale je dobio francuski selektor kada je umesto fizicki slabijeg Kantea koji protiv ostre igre HRVATSKE NIJE IMAO RESENJE.

S.D.Garda

Kako ono rece onaj maneken vida pre neki dan: "beograd neka gori".... u pravu si vida, Beograd ce da gori veceras, ali od SLAVLJA zbog pobede francuza! SLAVA FRANCUZIMA!!

gropn II

bolji pobedio ! hrvatska koliko imala srece do finala, toliko nije imala u finalu ! hrvati dokazali da i belci igraju fudbal ! svaka cast hrvatima i na fudbalu i na borbi ! ipak, pimili su cetiri gola

007

to je to mali mogu ponekad do finala i kraj.i sve ono što ih je krasilo do danas je palo u vodu što od straha od osvajanja titule,što od loše taktike trenera i nemanja hrabrosti da pravi izmene na vreme za razliku od sad velikih a nekad učenika bivše YU i njihovog trenera koji izvodi najboljeg zadnjeg veznog na svetu Kantea jer je igrao jako loše i to je nauk iz ove priče i pošto su susedi bila 13ta zemlja u finalima da mi za 4 ili 8 g. budemo 14ta i osvojimo TITULU SP jer ne verujem da ćemo imati bolje od generacija od 94 do 98.g koji će tada biti u najboljim fudbalskim godinama još samo da dovedemo rukovodstvo i selektora koji su na takvom nivou...

MX.

Mislim da je penal odlucio mec potpuno. Nenamerno igranje rukom je sudija okarakterisao kao penal. Ovakve penale iste Cakir nije dosudio za Juventus i Bajern u ovogodisnjoj LS i znatno ih je sprecio da prodju dalje. Hrvati su imali terensku dominaciju tokom celog finala,kontrolisali igru,ali su imali dva kljucna slaba momenta: akcija iz koje je Pogba neometano sutirao drugi put,to su lose rascistili i onoliki ostavljen slobodan prostor Mbapeu kod cetvrtog pogotka. Kod gola Mbapea su morali da se postave u dupli blok,a ne da ga ostave slobodnog da sutira s distance. Ekipa Hrvatske je srcana,hrabra, ''grize'' za svaku loptu,borbeni i pozrtvovani,a Luka Modric je jedan od najboljih veznih igraca na planeti bez sumnje! Verujem,da je ''Zlatnu'' loptu osvojio i Eden Azar koji je isto bio fenomenalan na ovom Mundijalu,da to ne bi bilo nezasluzeno.