Почетна

ВАР „рекао” пенал, Чакир рекао није! Аргентина се провукла у осмину финала, силни Хрвати

Аргентина се провукла до осмине финала провукла кроз иглене уши. Играли су Гаучоси против Нигерије на све или ништа и добили – све

Прошли су Аргенитнци девет кругова пакла, били надомак елиминације, погледала их је и срећа неколико пута, а помиловао и судија Чакир кад је преко ТВ снимка остао при одлуци да у 82. минуту не досуди једанаестерац за Нигерију и на крају се домогли циља.

Аргентина је повела мајсторијом Месија. Банега је са половине терена послао лопту ка казненом простору.

Меси ју је у пуном трку прихватио на леву бутину, па умири левим стопалом и дао себи фор. Истрчао је пред гол и прецизно дијагоналом шутирао поред Узоха.

Нигерија се вратила захваљујући неопрезном Маскерану. У 47. минуту Нигеријци су извели корнер.

У казненом простору капитен Аргентине је рукама повукао Балогуна. Није се чинило да Нигеријац може до лопте, али судија Чакир се није двоумио и показао је на белу тачку. Једанаестерац је мирно и сигурно извео Мозес за 1:1.

Победу Аргентини донео је Рохо волејом са десет метара на центаршут Меркада, у тренутку кад су Гаучоси нападали са седморицом фудбалера.

Промене које су у тиму направили Маскерано и Меси, удаљивши селектора Сампаолија од екипе, игру Аргентине су учиниле бржом и агресивнијом, мада је таквом ангажовању Гаучоса допринело и што им је горело под ногама.

Једино је победа давала Аргентинцима шансу за пласман у осмину финала, па су свим силама кренули ка голу Нигерије.

Афрички тим био је спреман за такву тактику Јужноамериканаца и спремно се упустио у снажне дуеле.

Снажнији Нигеријци су у таквој игри видели предност, међутим, Аргентинци су се наметнули техником и брзином.

Гаучоси су, ипак, били предвидиви. Све наде су ставили на Месија, па је ка најбољем играчу и ишла свака лопта.

Нигерији је то олакшавало одбрану и дозвољавало да непрестано прете кад би имали лопту.

Иако су игром били равноправни, прво полувреме је припало Аргентини захваљујући мајсторији Леа Месија.

Могла је предност да буде и убедљивија, али против најбољег стрелца Гаучоса су били сантиметри. У 33. минуту. Из слободног ударца са 20 метара је савладао Узоху, али је лопта лет завршила на стативи.

Од почетка другог полувремена Нигеријци су заиграли ближе Аргентинцима и успели да их потисну пред гол. За таквог противника Аргентинци нису имали решење.

Борили су се, али кад су имали лопту нису имали идеју како да прођу до гола Нигерије. Нису, ипак, одустајали.

Непрестано су појачавали напад и то им се исплатило минималном, али драгоценом победом.

Репрезентација Хрватске је у прошлом колу изборила пласман у осмину финала, али су и поред тога у трећем колу и ако у промењеном саставу успели да тријумфују против Исланда и тако помогну Аргентини да стигну до нокаут фазе.

Селектор репрезентације Хрватске Златко Далић је после две стартне победе одлучио да одмори неколико стандардних првотимаца, па су тако на клупи остали Ловрен, Манџукић, Ракитић, Ребић и Субашић, а прилику су добили млади Ћалета-Цар, Крамарић, Пјаца, Бадељ и голман Калинић.

И ако су већ изборили пласман у осмину финала Модрић и другови су кренули жестоко. Желели су да што пре стигну до гола и тако потврде какве су има амбиције на овом шампионату.

У првих десетак минута две одличне прилике пропустио је Крамарић. Исланд коме је победа у овом мечу била преко потребна уколико желе пласман у нокаут фазу су иницијативу препустили Хрватској, а шансу су чекали из контранапада.

Управо су прву имали из такве ситуације. Финбогасон је пресекао један напада упослио је Гилфија Сигурдсона, који је шутирао са ивице шеснаестерца, али није успео да савлада голмана Хрватске Калинића.

После тога је уследила нешто мирнија игра, а све се одигравало на средини терена. Хрватска је држала лопту у својим ногама, што говори и посед после 20 минута 72:28.

Исланђани су од 30. минута кренули на све или ништа је им је гол био преко потребан. Имали су до краја првог полувремена две одличне прилике, прво је Финбогасон шутирао са неких 20 метара, а после тога шансу је имао и Гилфи Сигурдсон, али је голман Калинић маестрално реаговао у обе ситуације и израстао је у првог јунака овог меча.

Исланђани су и у другом полувремену први створили прилику. Бајрнасон је у два наврата шутирао, али је поново маестралан на голу био Ловре Калинић.

После тога су уследили напади репрезентације Хрватске. Милан Бадељ одлични везиста је шутирао са неких 20 метара, али је лопта погодила пречку.

Само два минута касније ударац везисте Фиорентине је завршио у голу. Модрић је послао лопту на страну, она је дошла до Пиварића који је упослио Бадеља који је на маестралан начин постигао гол.

Исланд је дошао до изједначења у 76. минуту. После центаршута Бјарнасона у шеснаестерцу је руком играо резервиста Дејан Ловрен, а судија Антонио Лахос је досудио једанаестерац.

Сиран са беле тачке био је најбољи играч репрезентације Исланда Гифли Сигурдсон, који је успео да по први пут савлада Калинића.