Историја светских фудбалских првенстава
Светско фудбалско првенство које почиње у четвртак у Русији биће 21. смотра најбољи репрезентација света, а Агенција Бета доноси преглед до сада одржаних Мундијала, од Уругваја до Бразила.
УРУГВАЈ 1930.
Поредак: 1. Уругвај, 2. Аргентина, 3. САД, 4. Југославија
Финале: Уругвај - Аргентина 4:2
Број учесника: 13
Укупан број гледалаца: 590.549
ИТАЛИЈА 1934.
Поредак: 1. Италија, 2. ЧССР, 3. Немачка, 4. Аустрија
Финале: Италија - ЧССР 2:1
Број учесника: 16
Укупан број гледалаца: 363.000
ФРАНЦУСКА 1938.
Поредак: 1. Италија, 2. Мађарска, 3. Бразил, 4. Шведска
Финале: Италија - Мађарска 4:2
Број учесника: 15
Укупан број гледалаца: 375.700
БРАЗИЛ 1950
Поредак: 1. Уругвај, 2. Бразил, 3. Шведска, 4. Шпанија
Финале: (финална група - кључна утакмица) Бразил - Уругвај 1:2
Број судионика: 13
Укупан број гледалаца: 1.045.246
Швајцарска 1954.
Поредак: 1. Немачка, 2. Мађарска, 3. Аустрија, 4. Уругвај
Финале: Немачка - Мађарска 3:2
Број учесника: 16
Укупан број гледалаца: 768.607
ШВЕДСКА 1958.
Поредак: 1. Бразил, 2. Шведска, 3. Француска, 4. СР Немачка
Финале: Бразил - Шведска 5:2
Број учесника: 16
Укупан број гледалаца: 819.810
ЧИЛЕ 1962.
Поредак: 1. Бразил, 2. ЧССР, 3. Чиле, 4. Југославија
Финале: Бразил - ЧССР 3:1
Број учесника: 16
Укупан број гледалаца: 893.172
ЕНГЛЕСКА 1966
Поредак: 1. Енглеска, 2. Немачка, 3. Португал, 4. СССР
Финале: Енглеска - Немачка 4:2
Број учесника: 16
Укупан број гледалаца: 1.563.135
МЕКСИКО 1970.
Поредак: 1. Бразил, 2. Италија, 3. СР Немачка, 4. Уругвај
Финале: Бразил - Италија 4:1
Број учесника: 16
Укупан број гледалаца: 1.603.975
НЕМАЧКА 1974.
Поредак: 1. СР Немачка, 2. Холандија, 3. Пољска, 4. Бразил
Финале: СР Немачка - Холандија 2:1
Број учесника: 16
Укупан број гледалаца: 1.865.753
АРГЕНТИНА 1978.
Поредак: 1. Аргентина, 2. Холандија, 3. Бразил, 4. Италија
Финале: Аргентина - Холандија 3:1
Број учесника: 16
Укупан број гледалаца: 1.545.791
ШПАНија 1982.
Поредак: 1. Италија, 2. СР Немацка, 3. Пољска, 4. Француска
Финале: Италија - СР Немачка 3:1
Број учесника: 24
Укупан број гледалаца: 2.109.723
МЕКСИКО 1986.
Поредак: 1. Аргентина, 2. СР Немацка, 3. Француска, 4. Белгија
Финале: Аргентина - СР Немачка 3:2
Број учесника: 24
Укупан број гледалаца: 2.394.031
ИТАЛИЈА 1990.
Поредак: 1. СР Немачка, 2. Аргентина, 3. Италија, Енглеска
Финале: СР Немачка - Аргентина 1:0
Број учесника: 24
Укупан број гледалаца: 2.516.215
САД 1994.
Поредак: 1. Бразил, 2. Италија, 3. Шведска, 4. Бугарска
Финале: Бразил - Италија 3:2
Број учесника: 24
Укупан број гледалаца: 3.587.538
ФРАНЦУСКА 1998.
Поредак: 1. Француска, 2. Бразил, 3. Хрватска, 4. Холандија
Финале: Француска - Бразил 3:0
Број учесника: 32
Укупан број гледалаца: 2.785.100
ЈАПАН И ЈУЖНА КОРЕЈА 2002.
Поредак: 1. Бразил, 2. Немачка, 3. Турска, 4. Јужна Кореја
Финале: Бразил - Немачка 2:0
Број учесника: 32
Укупан број гледалаца: 2.705.197
НЕМАЧКА 2006.
Поредак: 1. Италија, 2. Француска, 3. Немачка, 4. Португал
Финале: Италија - Француска 5-3 11м (1:1)
Број учесника: 32
Укупан број гледалаца: 3.359.439
ЈУЖНА АФРИКА 2010.
Поредак: 1. Шпанија, 2. Холандија, 3. Немачка, 4. Уругвај
Финале: Шпанија - Холандија 1:0
Број учесника: 32
Укупан број гледалаца: 3.178.856
БРАЗИЛ 2014.
Поредак: 1. Немачка, 2. Аргентина, 3. Холандија, 4. Бразил
Финале: Немачка – Аргентина 1:0
Број учесника: 32
Укупан број гледалаца: 3.429.873
Најбољи играчи светских првенстава
Најбољи играчи и стрелци на досадашњих 20 светских првенстава у фудбалу:
Најбољи играчи:
1930 - Хосе Насаси (Уругвај)
1934 - Ђузепе Меаца (Италија)
1938 - Леонидас (Бразил)
1950 - Зизињо (Бразил)
1954 - Ференц Пушкаш (Мађарска)
1958 - Диди (Бразил)
1962 - Гаринча (Бразил)
1966 - Боби Чарлтон (Енглеска)
1970 - Пеле (Бразил)
1974 - Јохан Кројф (Холандија)
1978 - Марио Кемпес (Аргентина)
Добитници "Златне лопте":
1982 - Паоло Роси (Италија)
1986 - Дијего Марадона (Аргентина)
1990 - Салваторе Скилаћи (Италија)
1994 - Ромарио (Бразил)
1998 - Роналдо (Бразил)
2002 - Оливер Кан (Немчака)
2006 - Зинедин Зидан (Француска)
2010 - Дијего Форлан (Уругвај)
2014 – Лионел Меси (Аргентина)
Најбољи стрелци:
1930 - Гиљермо Стабиле 8 голова
1934 - Олдрих Неједли 5
1938 - Леонидас 7
1950 - Адемир 8
1954 - Шандор Кочиш 11
1958 - Жист Фонтен 13
1962 - Дражен Јерковић, Гаринча, Вава, Леонел Санчес, Валентин Иванов, Флоријан Алберт 4
1966 - Еузебио 9
1970 - Герд Милер 10
1974 - Грегор Лато 7
1978 - Марио Кемпес 6
1982 - Паоло Роси 6
1986 - Гари Линекер 6
1990 - Салваторе Скилаћи 6
1994 - Олег Саленко, Христо Стоичков 6
1998 - Давор Шукер 6
2002 - Роналдо 8
2006 - Мирослав Клосе 5
2010 - Дијего Форлан, Томас Милер, Весли Снајдер, Давид Виља 5
2014 – Хамес Родригес 6
Утакмице Светског првенства у 11 градова на 12 стадиона у Русији
Утакмице Светског фудбалског првенства које у четвртак почиње у Русији играће се у 11 градова на 12 стадиона.
Москва је један од највећих градова света са најмање 12 милиона становника, а у главном граду Русије играће се 12 утакмица, седам на стадиону Лужњики, капацитета 80.000 седишта, а пет на стадиону Спартака који може да прими 45.000 људи. До оба стадиона најлакше је стићи метроом.
Турнир ће у четвртак од 17 часова почети на Лужњикију, утакмицом Групе А између домаћина Русије и Саудијске Арабије.
На стадиону Лужњики ће између осталих играти Аргентина и Исланд, 16. јуна, дан касније Немачка ће играти против Мексика, а 19. јуна актуелни шампион Европе Португал играће против Сенегала.
Србија и Бразил играће на стадиону Спартака 27. јуна.
У Москви ће се играти две утакмице осмине финала, једна на стадиону Лужњики, а друга на терену Спартака, а Лужњики ће бити домаћин првог полуфинала 11. јула и финала 15. јула.
На стадиону у Казању одиграће се шест утакмица, почевши од дуела у Групи Ц између Француске и Аустралије 16. јуна. Шпанија и Иран играће у Групи Б 20. јуна, а четири дана каасније Колумбија и Пољска у Групи Х.
Одиграће се и две утакмице нокаут фазе, у осмини финала 30. јуна и четвртфиналу 6. јула.
Казањ арена, која је на сат и по лета удаљена од Москве, прима 45.000 људи, а отворена је пре пет година.
На стадиону Фишт у Сочију, капацитета 48.000 седишта одиграће се шест утакмица, почевши од дуела Шпаније и Португала у Групи Б, 15. јуна, док ће бранилац титуле Немачка играти против Шведске 23. јуна.
У Сочију ће се играти утакмица осмине финала 30. јуна и четвртфинале 7. јула.
Стадион је изграђен за Зимске олимпијске игре 2014. године и на њему су одржане церемоније отварања и затварања тог такмичења. Од тада је стадион углавном празан, а повремено је домаћин пријатељских утакмица и руског Купа.
Организатори Светског првенства понудили су навијачима бесплатне карте за воз, пошто је то летовалиште удаљено од Москве нешто мање од 1.700 километара.
Стадион у Саранску биће домаћин четири утакмице Мундијала, све у групној фази. Перу и Данска играће у Групи Ц 16. јуна, а Португал у Групи Б 25. јун.
Изграђен је нови стадион у Саранску и може да прими 44.000 људи. Саранск, у коме живи мање од 300.000 људи, је изненађујуће укључен у Светско првенсто, на рачун познатијих и већих градова, са богатијом спортском историјом.
После Мундијала капацитет стадиона биће смањен на 25.000 седишта. Локални клуб Мордовија је ове године играо у трећој лиги, а утакмицама у просеку присуствује мање од 1.000 људи.
Од познатих, становник Саранска је глумац Жерар Депарђе, који је примио руско држављанство 2013. године, а локални биоскоп носи његово име.
Досадашњи прваци света
Домаћин - шампион
1930 - Уругвај, Уругвај
1934 - Италија, Италија
1938 - Француска, Италија
1950 - Бразил, Уругвај
1954 - Швајцарска, Немачка
1958 - Шведска, Бразил
1962 - Чиле, Бразил
1966 - Енглеска, Енглеска
1970 - Мексико, Бразил
1974 - Немачка, Немачка
1978 - Аргентина, Аргентина
1982 - Шпанија, Италија
1986 - Мексико, Аргентина
1990 - Италија, Немачка
1994 - САД, Бразил
1998 - Француска, Француска
2002 - Јапан/Јужна Кореја, Бразил
2006 - Немачка, Италија
2010 - Јужна Африка, Шпанија
2014 - Бразил, Немачка
Стадион у Калињинграду је један од најмањих на којима ће се играти утакмице Светског првенства од 2002. године, капацитета 35.000 седишта.
У том граду играће се четири утакмице, међу којима и дуел Србије и Швајцарске у Групи Е 22. јуна, меч Шпаније и Марока 25. јуна, као и дуел Белгије и Енглеске у последњем колу Групе Г који би могао да одлучи ко ће проћи даље.
После Мундијала стадион ће користити клуб Балтка, који се тренутно такмичи у другој руској лиги.
Град Јекатеринбург је град домаћин Мундијала који је најудаљенији од Москве - 1.416 километара, односно 26 сати путовања.
Одиграће се четири утакмице Мундијала на Јекатеринбург арени, све у групној фази, почевши од дуела Египта и Уругваја у Групи А 15. јуна.
Стадион може да прими од 25.000 до 30.000 људи, а како би испунили стандарде Фифа, организатори су направили једну трибину изван граница стадиона, која ће бити срушена по завршетку турнира.
Утакмице Мундијала гледаће се на великом екрану који ће бити постављен у парку Мајаковски, у центру града.
На стадиону у граду Нижњи Новгород капацитета 45.000 седишта играће се шест утакмица, почевши од дуела Шведске и Јужне Кореје 18. јуна, а ту ће се играти и меч Аргентине и Хрватске 21. јуна.
Стадион ће бити домаћин и једне утакмице осмине финала 1. јула и једног четвртфинала 6. јула.
Пут од Москве до Нижњег траје шест сати возом, а четири сата брзим возом, а организатори су одлучиле да карте за поједине поласке буду бесплатне за навијаче.
Волгоград арена капацитета 45.000 седишта биће домаћин четири утакмице, почевши од дуела Енглеске и туниса 18. јуна у Групи Г, а играће и Нигерија и Исланд, 22. јуна у Групи А.
Стадион је изграђен на некадашњем бојном пољу, а радници су током изградње пронашли више од 200 граната и осталог наоружања, као и тела двојице неидентификованих совјетских војника.
На стадиону Ростов Арена, који лежи на левој обали реке Дон одиграће се пет утакмица, а у првој ће Бразил играти против Швајцарске 17. јуна.
Стадион капацитета 45.000 седишта биће домаћин једне утакмице осмине финала 2. јула.
После Мундијала стадион ће користити клуб Ростов.
У граду познатом по козацима и водки, биће постављен велики екран на коме ће навијачи моћи да прате утакмице.
Стадион у Самари биће домаћин шест утакмица, почевши од дуела Србије и Костарике 17. јуна у Групи Е, а играће се и једна утакмица осмине финала 2. јула и једно четвртфинале 7. јула.
Стадион може да прими 45.000 људи и удаљен је нешто више од шест километара од центра града.
На новом стадиону у Санкт Петербургу одиграће се седам утакмица, почевши од дуела Марока и Ирана 15. јуна у Групи Б.
На стадиону капацитета 67.000 седишта одиграће се и једна утакмица осмине финала, полуфинале и утакмица за треће место.
Изградња стадиона коштала је 670 милиона долара, а навијачима је потребно 25 минута хода до најближе метро станице.
Санкт Петербург је један од најатрактивнијих градова за туристе, почевши од музеја, паркова, ресторана, а познат је и по ноћном животу.
Распоред утакмица на Светском првенству у Русији
Светско фудбалско првенство почиње у четвртак утакмицом Русије и Саудијске Арабије, а завршава 15. јула када је на програму борба за титулу шампиона.
Србија ће на Мундијалу играти у Групи Е са селекцијама Костарике, Швајцарске и Бразила.
Распоред утакмица
ГРУПА А: Русија, Саудијска Арабија, Египат, Уругвај
1. коло:
Русија - Саудијска Арабија (14. јун, Москва, 17.00)
Египат - Уругвај (15. јун, Јекатеринбург, 14.00)
2. коло:
Русија - Египат (19. јун, Санкт Петербург, 20.00)
Уругвај - Саудијска Арабија (20. јун, Ростов на Дону, 17.00)
3. коло:
Уругвај - Русија (25. јун, Самара, 16.00)
Саудијска Арабија - Египат (25. јун, Волгоград, 16.00)
ГРУПА Б: Португал, Шпанија, Мароко, Иран
1. коло:
Мароко - Иран (15. јун, Санкт Петербург, 17.00)
Португал - Шпанија (15. јун, Сочи, 20.00)
2. коло:
Португал - Мароко (20. јун, Москва, 14.00)
Иран - Шпанија (20. јун, Казањ, 20.00)
3 .коло:
Шпанија - Мароко (25. јун, Калињинград, 20.00)
Иран - Португал (25, јун, Саранск, 20.00)
ГРУПА Ц: Француска, Аустралија, Перу, Данска
1. коло:
Француска - Аустралија (16. јун, Казањ, 12.00)
Перу - Данска (16. јун, Саранск, 18.00)
2. коло:
Француска - Перу (21. јун, Јекатеринбург, 17.00)
Данска - Аустралија (21. јун, Самара, 14.00)
3. коло:
Данска - Француска (26. јун, Москва, 16.00)
Аустралија - Перу (26. јун, Сочи, 16.00)
Група Д: Аргентина, Исланд, Хрватска, Нигерија
1. коло:
Аргентина - Исланд (16. јун, Москва, 15.00)
Хрватска - Нигерија (16. јун, Калињинград, 21.00)
2. коло:
Нигерија - Исланд (21. јун, Волгоград, 17.00)
Аргентина - Хрватска (21. јун, Нижњи Новгород, 20.00)
3. коло:
Исланд - Хрватска (26. јун, Ростов на Дону, 20.00)
Нигерија - Аргентина (26. јун, Санкт Петербург, 20.00)
ГРУПА Е: СРБИЈА, Бразил, Швајцарска, Костарика
1. коло:
Костарика - СРБИЈА (17. јун, Самара, 14.00)
Бразил - Швајцарска (17. јун, Ростов на Дону, 20.00)
2. коло:
Бразил - Костарика (22. јун, Санкт Петербург, 14.00)
СРБИЈА - Швајцарска (22. јун, Калињинград, 20.00)
3. коло:
СРБИЈА - Бразил (27. јун, Москва, 20.00)
Швајцарска - Костарика (27. јун, Нижњи Новгород, 20.00)
ГРУПА Ф: Немачка, Мексико, Шведска, Јужна Кореја
1. коло:
Немачка - Мексико (17. јун, Москва, 17.00)
Шведска - Јужна Кореја (18. јун, Нижњи Новгород, 14.00)
2. коло:
Јужна Кореја - Мексико (23. јун, Ростов на Дону, 17.00)
Немачка - Шведска (23. јун, Сочи, 20.00)
3. коло:
Мексико - Шведска (27. јун, Јекатеринбург, 16.00)
Јужна Кореја - Немачка (27. јун, Казањ, 16.00)
ГРУПА Г: Белгија, Панама, Тунис, Енглеска
1. коло:
Белгија - Панама (18. јун, Сочи, 17.00)
Тунис - Енглеска (18. јун, Волгоград, 20.00)
2. коло:
Белгија - Тунис (23. јун, Москва, 14.00)
Енглеска - Панама (23. јун, Нижњи Новгород, 14.00)
3. коло:
Енглеска - Белгија (28. јун, Калињинград, 20.00)
Панама - Тунис (28. јун, Саранск, 20.00)
ГРУПА Х: Пољска, Сенегал, Колумбија, Јапан
1. коло:
Пољска - Сенегал (19. јун, Москва, 17.00)
Колумбија - Јапан (19. јун, Саранск, 14.00)
2. коло:
Јапан - Сенегал (24. јун, Јекатеринбург, 17.00)
Пољска - Колумбија (24. јун, Казањ, 20.00)
3. коло:
Сенегал - Колумбија (28. јун, Самара, 16.00)
Јапан - Пољска (28. јун, Волгоград, 16.00)
ОСМИНА ФИНАЛА
1Ц - 2Д (30. јун, Казањ, 16.00)
1А - 2Б (30. јун, Сочи, 20.00)
1Б - 2А (1. јул, Москва, 16.00)
1Д - 2Ц (1. јул, Нижњи Новгород, 20.00)
1Е - 2Ф (2. јул, Самара, 16.00)
1Г - 2Х (2. јул, Ростов на Дону, 20.00)
1Ф - 2Е (3. јул, Санкт Петербург, 16.00)
1Х - 2Г (3. јул, Москва, 20.00)
ЧЕТВРТФИНАЛЕ
Победник А1/Б2 - Победник Ц1/Д2 (А) (6. јул, Нижњи Новгород, 16.00)
Победник Е1/Ф2 - Победник Г1/Х2 (Б) (6. јул, Казањ, 20.00)
Победник Ф1/Е2 - Победник Х1/Г2 (Ц) (7. јул, Самара, 16.00)
Победник Б1/А2 - Победник Д1/Ц2 (Д) (7. јул, Сочи, 20.00)
ПОЛУФИНАЛЕ
Победник А - Победник Б (10. јул, Санкт Петербург, 20.00)
Победник Д - Победник Ц (11. јул, Москва, 20.00)
УТАКМИЦА ЗА 3. МЕСТО
14. јул, Санкт Петербург, 16.00
ФИНАЛЕ
15. јул, Москва, 17.00
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.