Почетна / Рукомет / Широм планете

Чува гол репрезентације, а у слободно време чува фарму од 250 бикова и 92.000 пилића

Голман Немачке Клара Волтеринг када није на рукометном терену води породични бизнис
ФОТО: Ројтерс

Дечачког хода и веселости, женске суптилности и шарма, стигла је извињавајући се ако је закаснила који минут. Она иста Клара Волтеринг, чија харизма тако зрачи са терена, само вече пре тога похватала је бројне шутеве српских репрезентативки које су је готово листом означиле „главним кривцем“ за стартни пораз у другој рунди.

ЛИЧНА КАРТА

Имеи презиме: Клара Волтеринг

Датум рођења: 3. Фебруар 1983.

Висина/тежина: 178/64

Позиција: Голман

Каријера: Коесфелд (1989-2000), Бајер Леверкузен (2000-2011), Борусија Дортмунд (2003-2004) на позајмици, Будућност (2011-2015), Борусија Дортмунд (2015-).

Репрезентација: 203. утакмице од 2003.

Трофеји: Немачки Куп са Бејер Леверкузеном 2002. и 2010., Челенџ куп 2005. Са Леверкузеном, Лига шампиона са Будућности 2012. и 2015, бронза са Светског првенства 2007, рукометашица године у Немачкој 2009 и 2010. И МВП фајнал фора Лиге шампиона 2015.

Већ извесно време ова дама слови за једног од водећих голмана планете, али има и врло занимљиву другу професију.

Технолог је агрикултуре, а по освајању друге титуле у Лиги шампиона, лета 2015. са Будућности, напустила је Подгорицу и вратила се у родну Немачку да преузме родитељску фарму.

- Да, ја сам и фармер, школовала сам се за то, имамо породични бизнис. То је фарма мојих родитеља, сада сам ја власник. Радим све, од папирологије, администрације, до бављења животињама. Имамо 250 бикова, производимо говедину. Бринем и пољу на коме производимо храну за животиње и за нас. Такође имамо и 92.000 пилића. Сваки дан је нови изазов и никад не знате шта ће се догодити - прича Клара.

Како балансирате живот професионалног спортисте и обавезе на фарми?

- Тешко. Будим се, лети у шест, а зими у седам почињем да радим. По некад дан ми траје до десет увече. Није лако да се усклади са тренингом.

Али и даље не одустајете од рукомета?

- Тако је дивно бити део нашег тима у овом тренутку. Рукомет је моја страст, али једнаку страст имам и према мом другом послу. Све док ме испуњава бавићу се и једним и другим. Мада, време је да нађем неко решење да не трпи ни једно ни друго. Тренутно, није савршено ни за рукомет ни за посао, али трудим се. Ако, човек заиста воли то што ради, онда нађе и снагу за све.

У другој професији тек почиње, а у рукомету је већ остварена, јако добро знају сви људи окупљени око рукомета о коме је реч када се помене њено име.

Који су то за њу тренуци за памћење у рукомету?

- Наравно освајање Лиге шампиона. Фантастично. Невероватно. Играње у тако добром тиму Будућности. Био је то дрим тим. Увек када освајате нешто је посебно. Имала сам неке специјалне тренутке и са репрезентацијом, имам их и сада. Сваки тим има нешто посебно, нешто што се не заборавља.

Такође, стичу се и незаборавна пријатељства напомиње Клара.

- Срећна сам да сам  их упознала и играла поред Бојане Поповић и Маје Савић. Дале су ми много подршке у каријери. Играла сам са Јеленом Трифуновић, Јеленом Живковић, сада има ново презиме... Ах, да, Лавко, затим Жељком Николић...

Да ли сте нешто рекли Жељки или некој другој девојци пре меча Србије и Немачке:

- Наравно, рекла сам да знам где шутира, она зна моје реакције и да ће бити занимљиво.

Жељка је и знала, али сте остале поштено намучили, чиме сте их то толико заплашили?

- Не знам да ли су се уплашиле мене - уследио је смех - Пре мислим да је наша тактика била права. Имате јако добра крила, шутере који могу да шутну и са девет, десет метара, а ја срећу да сам зауставила доста шутева. Добро смо почеле, снажно, а српски тим није био припремљен за ту ситуацију.

Фудбалерка до 16. године

Клара је почела да игра рукомет у Ајнтрахт Коесфелду, али је до 16. рођендана једнако била активна и на фудбалском пољу.

У лето 2000. је прешла у Леверкузен коме је остала верна 11 година потпуно се посветивши рукомету, а голманске вештине је учила од чувеног Андреаса Тила коме је надимак био чаробњак.

Потом је уследило неколико похвала на рачун Српкиња:

- Све честитке, одлично су играле у Стокхолму, дивно их је видети на терену. Недостајала им је повређена Лавко, а ми смо им показале да морају да имају и нека резервна решења. Хтеле су да играју преко крила, пивота, а ми смо сасекли крила и лаке пасове до кружног нападача и због тога су се нашли у некој новој ситуацији која је нама ишла на руку. Без обзира на исход нашег меча, тај тим има квалитет..

У фудбалском свету углавном се каже да сви играју, али Немци побеђују. Како је то у дамском рукомету?

- Мислим да то правило не важи за нас, али радимо на томе. Врло сам поносна на мој тим, на начин како су играле до сад.

Последњу медаљу освојили сте 2007, бронзу, на Светском првенству у Француској.

- Да, давно је то било... Али, искрено не размишљамо о томе. Све је могуће. Када смо дошли у Шведску нико није знао наше могућности, а ми смо веровале у себе и то је најважније.

Ваши момци, прваци Европе из Пољске, јануара ове године, понели су надимак „бед бојси“, а ви сте брендиране као рукометне даме.

- Ми смо „Биглерове даме“, због нашег тренера. Нисмо хтеле да будемо „бед грлс“, хтеле смо нешто баш наше.

Како је радити са Михаелом Биглером који је на клупу стигао из мушког рукомета, пре непуних 11 месеци на ЕП је предводио рукометаше Пољске?

- Вероватно му је све помало чудно, поготово када ми нешто кажемо. Стане, па каже:“ОК, ово је ново за мене“.

На пример?

- Неке личне ствари о којима причамо или кад ујутру једна другој кажемо: Добро јутро принцезо“, а он пита: „Штааа?“. Био је у почетку збуњен, ипак је то промена. Али, на крају свега је рукомет. То је најважнија ствар, око тога смо окупљени. А он има много искуства и то је савршено за нас. Имамо нови начин рада, тренирања. Радимо врло напорно, али је исто важно да се тај рад види и на терену - каже Клара која је са Немачком која домаћин већ обезбедила директно место на Светском првенству догодине.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.