„Како сам срушио тајно Путиново допинг царство“
Његова прича је већ делимично позната из награђиваног документарног филма

Григориj Родченков ће у четвртак 30. јула објавити аутобиографију. Реч је о бившем шефу Московске анти допинг лабораторије, па се очекује да ће дати до сада необјављене информације о проблемима, који и данас утичу на спорт у највећој држави света.
Пребегао је 2015. у Сједињене Америчке Државе и „претворио се у пиштаљку“, пружајући много доказа против руских спортиста оптужених да су користили недозвоље-на средства током Зимских олимпијских игара 2014. у Сочију.
Из наслова књиге: „Афера Родченков – како сам срушио Путиново тајно допинг царство“ јасно је шта може да се очекује.
Сада је дело обимније. Књига ће пружити више увида у Родченков живот, описујући његово детињство у Совјетском Савезу, његов први сусрет с допингом кад је имао 22 године.
Био је тада спортиста и студент медицине на Московском државном универзитету. У каријери је радио за Совјетски олимпијски комитет.
Одломци књиге процурели су на мејлу у недељу. Родченко детаљно објашњава како је његов тим заменио узорке током Сочија 2014. године – контаминиране за чисте.
„Пропустио сам церемонију затварања, јер смо имали последњу важну туру замене посуда с урином - да бисмо заштитили две руске златне медаље. Једна је била од носиоца заставе Александра Зубкова, који је опет седео поред Владимира Путина“. Реч је о такмичару, који је победио у бобу двоседу и четвороседу.
„Наш тим је одржао сопствену „церемонију затварања“ када смо запечатили последњу боцу за допинг. Направили смо највећу превару у олимпијској историји."
Констатује да је МОК на крају објавио: „Било је осам позитивних резултата током последњих пет дана Игара, а на званичној вечери група високих достојанственика МОК-а и ВАДА назвали су нас најбољом олимпијском лабораторијом до тада. Када би само зна-ли...“
Последице руског допинг скандала још увек трају. Руска агенција за борбу против допинга (РУСАДА) по мерилима Светске анти допинг агенције (ВАДА) и даље не испуњава захтеве. Тако је било 2015. да би санкције биле обновљене 2019, јер су манипулисали налазима.
Међу санкцијама које је ВАДА увела руским колегама је нова четворогодишња забрана коришћења руске заставе на олимпијским играма или било ком светском првенству. Случај је пред Арбитражним судом за спорт.