Finska savladala Kanadu i osvojila treće svetsko zlato

1

U Slovačkoj završeno Svetsko prvenstvo elitne divizije, Rusija do bronze

Finska – Kanada 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Bratislava - Arena: Ondrej Nepelu. Sudije: Bjork, Tufts, Lazarev i Lotski. Strelci: 0:1 Šej Teodor (10:01), 1:1 Marko Antila (22:35), 2:1 Marko Antila (42:35), 3:1 Hari Pesonen (55:54). Isključenja: Finska 8, Kanada 6 minuta. Šutevi: Finska 22, Kanada 44.

FINSKA: Lankinen, Olkinura, Otama, Lahtonen, Ojamaki, Tirvainen, Rajala, Jokiharju, Lindbohm, Kako, Maninen, Pesonen, Kaski, Mikola, Kusela, Salinen, Savinainen, Hakanpa, Koivisto, Antila, Lamiko, Kiviranta. Selektor: Juka Jalonen.

KANADA: Marejm, Hart, Nurs, Severson, Maršeal, Dubo, Ston, Čabot, Stejčer, Sireli, Kutier, Rejnhart, Tiodor, Fabro, Meken, Manta, Jost, Majers, Henrik, Strom, Džozef. Selektor: Alen Vinjo.

U velikom finalu Svetskog prvenstva elitne divizije koje sinoć okončano u Slovačkoj najbolji oklopnici Finske savladali su u velikom stilu Kanadu 3:1 i tako treći put u istoriji podigli šampionski pehar

Početak meča nije obećavao povoljan ishod za „plavo-bele”. Oliver Kaski promašio je penal u šestom minutu, a oklopnici iz Zemlje javorovog lišća poveli su četiri minuta kasnije. I to je bilo sve od velike Kanade. Golman Kevin Lankinen začarao je mrežu, pa su protivnici u drugoj i poslednjoj trećini imali 29 uzaludnih pokušaja da osvoje zlato.

Junak utakmice svakako je napadač Džokerita Marko Antila koji je u 23. minutu izjednačio, a u 43. doveo Fince u vođstvo od 2:1. Konačnih 3:1 i veliko slavlje doneo je Hari Pesonen četiri minuta pre kraja velikog obračuna.

Fincima je ovo 14. medalja na ledenim Mondijalima, a treća od zlata, dok su Kanađani osvojili 15. srebrnih odličja i za utehu jubilarni 50. put su se popeli na pobedničko postolje.

U borbi za treće mesto Rusija je savladala Češku posle velike bitke tek u penal završnici sa 3:2 (1:2, 1:0, 0:0, 0:0, 2:0).

Zbornaja je povela golom Grigorenka, ali su Knedliče do kraja prve trećine preokrenule priču i povele sa 2:1 posle projektila Repika i Kubalika. U prvom minutu drugog perioda Anisimov izjednačuje i već tada odvodi meč u produžetak. Kako su mreže ostale nedirnute Rusi su bronzu overili u penal ruletu pogocima Kovaljčuka i Guseva.