ZOI: Švajcarskoj prvo, istorijsko ekipno zlato u alpskom skijanju

0

Reprezentacija Švajcarske u alpskom skijanju osvojila je danas svoju prvu titulu olimpijskog šampiona u ekipnom takmičenju u alpskom skijanju na Zimskom olimpijskim igrama u Pjongčangu

Ekipno takmičenje u alpskom skijanju prvi put je na programu Igara, a istorijsko zlato Švajcarskoj doneli su Deniz Dajerabend, Vendi Holdener, Ramon Cenhojzern i Danijel Jule

Švajcarci su u velikom finalu pobedili Austriju sa 3:1.

Reprezentacija Norveške je u borbi za bronzu pobedila Francusku. Rezultat je bio 2:2, ali su Norvežani imali bolje vreme i tako stigli do medalje.

Ledecka osvojila zlato i u snoubordu

Čehinja Ester Ledecka osvojila je zlatnu medalju u paralalnom slalomu u snoubordu.

Ona je tako stigla do drugog zlata na Igrama u Južnoj Koreji, nakon iznenadjujućeg trijumfa u superveleslalomu.

Ledecka je najsjajnije odličje u paralalnom slalomu u snoubordu osvojila sa 46 sekundi prednosti ispred Nemice Seline Jerg.

Još jedna Nemica, Ramona Terezija Hofmajster, okitila se bronzom.

Medalje su podeljene i u muškoj konkurenciji kada je reč o paralalnom slalomu u snoubordu.

Zlato je pripalo Nevinu Galmariniju iz Švajcarske, Li Sangho iz Južne Koreje je osvojio srebro, dok se na treći stepenik pobedničkog postolja popeo Slovenac Žan Košir

Kanađaninu zlato u big eru

Kanadski snouborder Sebastijan Tutan osvojio je zlatnu medalju u disciplini big er.

Tutan je do zlata stigao sa sakupljenih 174,25 bodova. On je tako Kanađanima doneo 11. zlato na Igrama u Južnoj Koreji.

Srebrnu medalju osvojio je Amerikanac Kajl Mek sa 168,75 bodova, dok je bronza pripala Britancu Biliju Morganu koji je takmičenje završio sa 168 bodova.

Takmičenje je pratila Ivanka Tramp, ćerka američkog predsednika Donalda Trampa, u pratnji supruge južnokorejskog predsednika Kim Džung-suk.

Niskanen doneo Fincima prvo zlato

Finac Ijvo Niskanen doneo je svojoj zemlji prvo zlato na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu pošto je trijumfovao u skijaškom trčanju, disciplini masovni start na 50 kilometara.

Niskanen je do zlata stigao rezultatom od dva sata, osam minuta i 22,1 sekundu.

On je trku završio sa 18 sekundi prednosti ispred Rusa Aleksandra Boljšunova.

Još jedan ruski takmičar, Andrej Larkov, osvojio je bronzu.

Ovo je bila 11. disciplina u skijaškom trčanju na Igrama u Južnoj Koreji i prva u kojoj su Norvežani ostali bez medalja.

Norvežani postavili rekord po broju medalja na ZOI

Bronzana medalja koju je osvojila reprezentacija Norveške u ekipnom takmičenju u alpskom skijanju ukupno je 38. medalja za tu zemlju na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu.

Norvežani su tako postavili novi rekord po broju osvojenih odličja na jednim Igrama, odnosno prestigli su selekciju SAD koja je do sada držala rekord sa 37 medalja. Amerikanci su taj rekord postavili u Vankuveru 2010.

Takmičari iz Norveške su do sada u Pjongčangu osvojili 13 zlata, 14 srebrnih medalja i 11 bronzanih.

Prethodni najbolji rezultati Norveške bili su na Igrama u Lilehameru 1994. i Sočiju 2014. kada su se okitili sa 26 medalja.

Amerikanci osvojili zlato u karlingu

Muška američka reprezentacija u karlingu osvojila je zlatnu medalju.

Amerikanci su u finalu pobedili Švedsku sa 10:7.

Ovo je druga medalja za Amerikance u karlingu na Zimskim olimpijskim igrama, pošto su prethodno na Igrama u Torinu 2006. godine osvojili bronzu.

Bronzanu medalju u Pjongčangu juče je osvojila reprezentacija Švajcarske, koja je u borbi za treće mesto slavila protiv Kanade sa 7:5.

Zlato za Južnu Koreju u brzom klizanju

Južnokorejski takmičar Seung-Hon Li osvojio je zlatnu medalju u brzom klizanju u disciplini 16 krugova.

On je trijumfovao ispred Barta Svingsa iz Belgije i Holanđanina Koena Verveja.

Zlatnu medalju u ženskoj konkurenciji osvojila je Nana Takagi iz Japana, ispred južnokorejke Kim Bo-Reum i Iren Shuten iz Holandije.