Почетна / Микс / Пливање

Борис Дробац, председник ПСС о плановима за будућност: Треба нам тренинг центар

Кошутњак је идеално решење, сви би могли да користе базен, с тим што би ми имали приоритет – каже први човек ПСС
ФОТО: Архива Журнала

Полако се своде рачуни после Европског првенства у Глазгову. Србија је у пливању имала осам представника у базену, који су оставили јако добар утисак.

На лицу места био је и Борис Дробац, председник Пливачког савеза Србије са којим смо разговарали о урађеном на континеталном шампионату, као и плановима организације у будућности.

Каква је ваша оцена  учинка наших репрезентативаца у Шкотској?

- Одавно као екипа нисмо били овако успешни на једном великом такмичењу. Тачно је да смо на три претходна шампионата освајали макар једну медаљу, али и знатно мањи број осталих конкурентних такмичара. Пет финала, шест полуфинала пет државних рекорда, мислим да је резултат за свако поштовање. Наравно сви ми желимо одличје. Потајно смо се надали томе од Стјепановића, који је вишеструки шампион Европе на 200 слободно, међутим дечко је дао максимум у овом тренутку. Кренуо је „фајтерски“ можда и преко границе својих тренутних могућности.  И Силађи је био одличан. И на 100 и на 50 прсно. Можда се „мало стегао“ у финалу и зато му је измакла медаља. Међутим, нема ту шта никоме да се замери – каже Дробац.

СЕНИОРИ ВУКУ КЛИНЦЕ
Ове године на Европском првенству за јуниоре, Србија после дуже времена није имала ниједан пласман у полуфинале. Да ли је то неуспех?
- Ако се гледа само резултатски, тачно је да није било најсјаније. Међутим, екипа која је отишла у Хелсинки је била доста младе. Много њих је отпливало личне рекорде. Суштина није да неко има врхунске резултате у јуниорској конкуренцији. Наравно да је добро ако је тако, али је најважније да израсте у врхунског сениора. Зато и кажем да је нама важно да наши највећи асови буде максимално покривени, да им се омогуће врхунски услови, јер су они „магнет“ и мотивишу клинце, који долазе да стреме што бољим резултатима.

Колико су млади пливачи допринели тој лепој слици?

- Много. Ања Цревар, која је била доминатна јуниорка у Европи, и у сениорској конку-ренцији је одмах ушла у финале на 400 мешовито. То је одличан први корак. Била је веома добра и на 200 делфин и 200 мешовито. Андреј Барна је био сјајан на 50 слободно, где је ушао у полуфинале и оборио рекорд Милорада Чавића. И Вук Челић је та млада гарда. Две врхунске трке на 800 и 1.500 слободно су показатељ да на њега можемо озбиљно да рачунамо.

Финале је изборила и штафета 4 х 100 слободно. Била је на мање од секунде од одличја.

- Показала се као потпуно исправна одлука Стручног савета да се форсира тај пројекат. Сви момци су пливали боље штафету од индивидуалне трке, што само показује колико им је стало. Имамо младу екипу, ако се Сабо врати уместо Ленђера, а рекао је да хоће, мислим да имамо одличну прилику да овај тим видимо и на Олимпијским играма у Токију међу 16 одабраних штафета.

Недавно је Иван Ленђер, који је завршио каријеру, изјавио да наши пливачи из услова у којима тренирају извлаче и више од максимума. Да ли се слажете са његовим ставом?

- Великим делом је у праву. Много је ту проблема са којима се суочава пливање као спорт. Од недостатка базена, до неадекватних термина, до мањка средстава. Клубови јако тешко живе и њима су врхунски пливачи у које треба да се улаже само трошак. Очекује се онда да Савез буде тај који ће поднети највећи део терета за репрезентативце. То је нормално. Међутим, ту долазимо до питања да ли ми са 200.000 евра, колики нам је годишњи буџет све то можемо да издржимо. Одговор је веома тешко. Једва се и сада некако крпимо и сналазимо да покријемо све што морамо и да пливачи на трпе. Нама савезни тренер има плату од 250 евра, што је признаћете смешно мало. Због финансијских потешкоћа већ годинама немамо ни генералног секретара, човек који би требало да буде први оперативац.

У ПРВОЈ КАТЕГОРИЈИ
Пливање је годинама у првој категорији спортова у Србији. Да ли ће постоји опасност да због неосвајања медаље у Глазгову склизне у другу категорију, што аутоматски значи и мање средстава?
- Искрено не знам, који се временски период гледа и да ли су те медаље једини критери-јум. Мене нико не може да убеди да је пет финала на Европском првенству неуспех. Не треба заборавти да смо били убедљиво најуспешнији спорт на Медитеранским играма. Освојено је осам медаља, од чега Стјепановић пет и био је један од најбољих учесника такмичења. Мислим да ми по свему припадамо првој категорији и не желим да размишљам на други начин – каже Дробац.

Како Савез може да дође до већих средстава?

- Стално понављамо да су пливање, атлетика и гимнастима базични спортови. Нису ко-мерцијални и због тога се ослањају на помоћ државе. Нећу да спомињем колики су буџе-ти за пливање Британаца, Немаца, Пољака, Руса... Можемо да се поредимо са рецимо Словенцима, који знатно више улажу, а од којих имамо боље резултате. Подсетићу да је пливање 2014. године имало 44 милиона. Уследиле су две године када смо као Савез због неке административне грешке били скинути са буџета, а када смо се вратили у систем финансирања, средства су нам практично преполовљена. Ми смо захвални на ономе што до-бијамо, али због свега што смо урадили, пре свега резултатски у протклих десет година, мислим да заслужујемо више средстава.

Један од проблема који траје већ годинама су базени. Борба за термине и простор је увек актуелна.

- Нажалост је тако. Ми смо сада пред Европско првенство имали веома тешку ситуацију. На „11. априлу“ где су требале да се одрже завршне припреме пао је кров. На базену „Милан Гале Мушкатировић“ је било Светско првенство у пливању са перајима. Били смо приморани да идемо на отворени базен на Кошутњаку у раним јутарњим терминима и увече да чекамо да се заврше термини за грађанство. Да не испадне да кукамо, али ипак репрезентативци Србије који иду на највеће такмичење у години, треба да имају приори-тет.

Шта је решење, јел имате неки предлог?

- Већ сам то и раније говорио. Пливање треба да добије Национални тренинг центар. Не ништа ново и не нешто велико. Мислим да би базен на Кошутњаку био идеално решење. Ту је близу хотел „Трим“. Нама од покривеног базена ништа више не треба. Тако би се лакше осмислиле све репрезентативне акције од сениора до најмлађих категорија, које би долазиле на кампове. Наравно базен би могли да користе и други спортови и грађанство, само да ми имамо приоритет. Не тражимо ништа ексклузивно. Верујем да би то доприне-ло још бољим резултатима у будућности и медаљама, којима сви тежимо – истакао је Дробац.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.