Почетна / Микс / Пливање

Федерални суд Швајцарске укинуо суспензију кинеском пливачу, случај поново иде у ЦАС

Светска антидопинг агенција (ВАДА) саопштила је да је ту одлуку донео Федерални суд Швајцарске
ФОТО: ЕПА/Патрик Б. Краемер

Кинеском пливачу Сун Јангу укинута је осмогодишња суспензија, а Суду за спортску арбитражу (ЦАС) је наложено да понови случај, али са другим председавајућим.

Светска антидопинг агенција (ВАДА) саопштила је да је ту одлуку донео Федерални суд Швајцарске.

ЦАС је у фебруару прогласио кривим троструког олимпијског шампиона због тога што је одбио сарадњу са сакупљачима узорака током посете његовом дому у септембру 2018. године.

ВАДА је случај предала ЦАС-у, пошто је Светска пливачка федерација (ФИНА) само упозорила Јанга.

Сун Јанг је одлуком швајцарског суда добио прилику да се такмичи на Олимпијским играма у Токију, које ће се одржати на лето.

Одлука швајцарског федералног суда је донета након приговора Јангових адвоката на председавајућег трочланог панела, бившег италијанског министра спољних послова Франка Фратинија.

- Одлуком суда прихваћено је изузеће председавајућег већа ЦАС-а и не коментарише се суштина тог случаја. Ипак, доказано је да су бројни аспекти ФИНА нису били према светском антидопинг кодексу. ВАДА ће поново робусно представити свој случај када се ствар врати у ЦАС, којим ће председавати други човек - наводи се у саопштењу ВАДА.

Сукоб између Фратинија и Јанга био је један од најдраматичнијих тренутака у десеточасновном саслушању у новембру прошле године.

То је био редак случај који се преносио уживо. Саслушање је завршено тако што је Јанг изненадио сопствени правни тим одмахивајући рукама и позивајући преводиоца да боље артикулише његову завршну изјаву.

- Ко је овај човек? - питао је Фратини и додао - Није на Вама да се појавите пред судом. Постоје нека правила.

Фратини је узнемирио Јанга и његов правни тим због серије објава на друштвеним мрежама, а у једној од њих априла 2019. је писало: "Ти ужасни садистички Кинези су срамота за човечанство. Како муче животиње, сваки дан заслужују зло. А, кинеске власти то толеришу и подстичу".

Једну од бура у том случају изазвало је и разбијање контејнера за пренос узорака крви.

Радник обезбеђења је по инструкцији Сунове мајке чекићем разбио кутију и узорак је постао бескористан.

Веома мали број случајева, просечно један годишње, а пред ЦАС-ом је око 400, успе да оповргне пресуду на швајцарском федералном суду.

Ипак, постоји могућност да се укине пресуда на федералном суду, а да се потом изгуби нови поступак пред ЦАС-ом, што се десило аргентинском тенисеру Гиљерму Кањасу 2007. године.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.