Почетна / Микс / Остали спортови

Ноћна акција на Копу: Трка која спаја Горске службе спасавања (ФОТО)

Организовањем ове трке Горска служба спасавања Србије желела је да промовише безбедност, скрене пажњу на своје присуство на скијашким центрима, значај ношења заштитне опреме и да укаже на правила понашања на скијашким стазама
Фото: Марко Ристић

Ски трка Горске службе спасавања Србије одржана је протеклог викенда на стази Караман гребен на Копаонику. Спасиоци су показали своје умеће у дуал слалом трци, у којој се по два учесника такмиче један против другог и ко први прође кроз циљ иде у следеће коло.

Организовањем ове трке Горска служба спасавања Србије желела је да промовише безбедност, скрене пажњу на своје присуство на скијашким центрима, значај ношења заштитне опреме и да укаже на правила понашања на скијашким стазама, како на Копаонику, тако и на осталим скијалиштима у земљи.

Драж једне овакве манифестације је и у окупљању и дружењу свих генерација спасилаца ГСС Србије, развоју сарадње и размени искустава са колегама из региона, који сваке године у великом броју активно учествују у трци. Сада су се са нама такмичили спасиоци из Црне Горе, Румуније, Хрватске, БиХ, спасиоци са Јахорине и колеге са Брезовице.

Победник ГСС Трке 2019. је Владан Коматовић. Друго место освојио је Огњен Пузовић, док је треће припало Борку Миладиновићу. Четврти је кроз циљ прошао Срђан Голубовић.

– Велику захвалност дугујемо ЈП Скијалишта Србије без ког не бисмо могли да спроведемо у дело једну овакву трку. Награде за такмичаре обезбедили су Имлек, Салто, Ред бул, Гопро, Теленор, Рено Србија, Аутдор спортс, Ефт, Скибус, Јегермајстер, Ервејс и Гора. Њима се, такође, захваљујемо на подршци и помоћи у реализацији ове традиционалне манифестације – саопштили су организатори.

Горска служба спасавања (ГСС) Србије је добровољна организација чији је основни циљ помоћ и спасавање у неприступачним планинским и урбаним условима.
Спасити људски живот, помоћи човеку у невољи, основни је задатак ГСС Србије.
ГСС Србије су 1952. године основали искусни алпинисти, док данас Горску службу спасавања сачињава око 250 активних спасилаца, од којих су многи искусни планинари, високогорци, алпинисти, спортски пењачи, спелеолози, рониоци, скијаши и параглајдеристи.
Законом о ванредним ситуацијама, Горска служба спасавања Србије је уврштена у чиниоце заштите и спасавања у Србији и дефинисана као стратешки партнер Сектора за ванредне ситуације МУП-а за извођење спасавања на неприступачним теренима. Начелник Горске службе спасавања Србије је члан Републичког штаба за ванредне ситуације.
ГСС Србије је члан међународне спасилачке организације за површинско спасавање - IKAR-CISA (Internationale Kommission Für Alpines Rettungswesen - Commission Internationale de Sauvetage Alpin), као и међународне спасилачке организације за спасавање у подземљу – ECRA (European Cave Rescue Association) и свој рад усаглашава са препорукама ових организација.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.