Почетна / Микс / Остали спортови

Правио бомбе, па прешао на палице за голф, а онда добио титулу Сера

Милс је облику убојитог средства пришао као да прави опрему за спортисте
ФОТО: Википедиа

Каква је повезаност савремених ручних бомби и палица за голф? Мало је људи који би знали да се заједнички именитељ крије иза имена Вилијама Милса.

Овај Британац, с титулом сера, био је дизајнер штапова за ударање најбрже лоптице у свету спорта. Када се уочи Првог светског рата указала потреба за усавршавањем оружја којима се ваља одупрети Немцима, придружио се искористивши своје знање на необичан начин. Окренуо се изради бомбе с револуционарном идејом, која до данас није доживела битне промене.

Пошао је од најбитнијег – да експлозивна направа буде безбедна за онога ко је користи. Зато је конструисао два сигурносна механизма међусобно повезана. Један је чинио лимени осигурач, који је полукружним обликом пратио линије јајасте бомбе уз њену дужу осу.

Некоме је то код нас личило на кашику, па је домаћој  савремено ручној бомби М-75 конструисаној по том принципу, дао надимак „кашикара“.

Њу је приљубљену уз тело, у горњем делу држала сигурносна игла. На једном делу имала је алку, којом се извлачи.

Тиме је бомба спремна за бацање, а када ће војник то да учини може да бира, с обзиром да је још увек држао под контролом притиском на „кашику“. Може и да врати осигурач, ако је потребно.

Иначе, сер Милс је облику пришао као да прави опрему за спортисте. Рекло би се – трансфер знања. Одлучио се да личи на лимун по димензијама и контурама. Тако jе најлакше хитнути је што даље. Могла је да се држи једном, а како рекосмо, осугурач да се извлачи другом руком.

Тек када би је борац бацио, у лету би се ослобађао ударни механизам с опругом, што би креснуло упаљач, који би после седам секунди (дакле безопасно за оног који ју је завитлао), активирао бомбу.

Што се карактеристичних уреза по телу тиче, сам Милс је признао:

– Нисам мислио на фрагментацију бомбе, већ да што боље приања за шаку војника.

Једном конструктор спортске опреме – увек конструктор спортске опреме.

Подаци говоре да их је у првом светском рату направљено 75 милиона. Током деценија небројено пута више, посебно када се рачунају и наследнице, попут, како рекосмо, наше савремене „кашикаре“, једне од најубојитијих на свету.

Сер Милс је, очигледно, направио много бољи посао од штапова за голф.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.