Почетна / Микс / Остали спортови

Спортска 2021. година памтиће се по великим успесима српских спортиста

Србија је остала без „планиране“ Ђоковићеве медаље на Олимпијским играма, али је освојила рекордних девет медаља

Спортска 2021. година, упркос пандемији корона вируса, била је спектакуларна, а памтиће се између осталог и по бројним успесима српских спортиста.

Новак Ђоковић био је надомак "календарског грен слема" - освојио је Аустралијан Опен, Ролан Гарос и Вимблдон, а поклекао је на последњој препреци, у финалу УС Опена, против Данила Медведева.

Претходно, на Олимпијским играма у Токију није успео да освоји толико жељено злато за Србију, након што је изгубио у полуфиналу против Александра Зверева.

Игре у Токију, другачије него иједне пре, ипак су на крају биле победа спорта и живота, а обележили су их амерички пливач Кејлеб Дресел са пет златних медаља и два нова светска рекорда, италијански спринтер Ламонт Марсел Џејкобс тријумфом на 100 метара и Јамајчанка Илејн Томпсон-Хера одбраном оба спринтерска злата на 100 и 200 метара.

Србија је остала без „планиране” Ђоковићеве медаље, али је освојила рекордних девет - златне медаље освојили су теквондисткиња Милица Мандић и на тај начин постала прва Српкиња са два злата на ОИ, каратисткиња Јована Прековић и ватерполисти, који су одбранили злато из Рија и на импресиван начин се генерација предвођена Филипом Филиповићем и Андријом Прлаиновићем опростила од државног тима.

Сребро је освојио стрелац Дамир Микец, а бронзу теквондисткиња Тијана Богдановић, стрелац Миленко Себић, рвач Зураби Датунашвили, баскеташи и одбојкашице.

Година чије последње сате бројимо, ипак, када је српски спорт у питању највише ће се памтити по пласману фудбалера Србије предвођених селектором Драганом Стојковићем Пиксијем на Мундијалу у Катару.

У мечу одлуке побеђен је Португалију у Лисабону 2:1, а историјски погодак постигао је Александар Митровић у 90. минуту.

Звезда је у Србији освојила дуплу круну, а потом у Лиги Европе стигла до осмине финала, што је највећи домет још од 1992.

Истовремено, вечити ривал Партизан изборио је европско пролеће у Лиги конференција, а уједно је јесењи шампион са пет бодова више од црвено-белих.

Никола Јокић блистао је у Денверу и постао први српски кошаркаш МВП најјаче лиге на свету (НБА), где је титулу освојио Милвоки, док је Василије Мицић предводио Анадолу Ефес до тријумфа у Евролиги и понео МВП титулу.

Кошаркаши Звезде наставили су доминацију у Србији и регионалној АБА лиги, а година ће се памтити и по повратку најтрофејнијег европског тренера Жељка Обрадовића у Партизан.

Кошаркашице Србије освојиле су европску титулу, а одбојкашице су у финалу, пред 20.000 гледалаца у Арени, поражене од Италије и стигле до сребра.

Србија је ове године била домаћин Светског првенства у боксу, а натурализовани Рус Владимир Мирончиков освојио је бронзу, прву медаљу за српски тим на великим такмичењима после 26 година.

Свет је добио новог шампиона у Формули 1, а млади Холанђанин Макс Ферстапен је у „последњем кругу" трке у Абу Дабију скинуо са трона Британца Луиса Хамилтона.

Челзи је освојио фудбалску Лигу шампиона, Виљареал трофеј у Лиги Европе, а Лионел Меси, коначно, први трофеј са Аргентином на Копа Америка. Потом је „шокантно" напустио Барселону и прешао у ПСЖ.

Клуб је променио и Кристијано Роналдо, напустио је Јувентус о после 12 година вратио се у Манчестер Јунајтед.

Фудбалери Италије освојили су ЕУРО 2020, победом на пенале на Вемблију, против Енглеске, али су потом кикснули у квалификацијама, па ће се за пласман на Мундијал, највероватније већ у марту борити у директном дуелу против претходног шампиона Европе Португалију.

Свим спортистима и спортисткињама желимо срећну и успешну 2022. и да наставе да нас радују сјајним резултатима!