Почетна / Микс / Атлетика

Данас је 21 година од погибије од погибије Горана Раичевића: Сећање на шампиона

Погинуо је од сјанјперског хица, на Ђурђев дан, у околини Приштине, баш тамо где је, својевремено упознао своју супругу Јелену, такође атлетског репрезентативца
ФОТО: Г. Минић

Букет цвећа, тишина и сећања. На данашњи дан, у 36. години, погинуо је један од најбољих дугопругаша Југославије Горан Раичевић.

На његовом гробу пријатељи се присећају - последњу трку имао је на четвртом Нишком маратону и, по обичају, завршио је победом, ко зна којом по реду. Био је атлетски репрезентативац бивше земље на пет и десет хиљада метара.

Пет пута узастопно, једини до сада, побеђивао је на кросу Политике од 1989 – 1993. па онда Бели крос, крос РТС-а... Небројано много титула на државним и међународним трекама, на Балканском шапионату, шампионату Европе...

Тишину у селу Стројинци (Брус), где је вечно почивалиште Гораново, ремети само ветар. Као да хоће да нам каже: Горан и даље трчи горе негде на Божјем престолу јер шампиони никада не умиру.

Хероји живе вечно, а он је био херој. Када је зликовачка НАТО алијанса почела агресију није се двоумио, иако као врхунски спортиста није имао обавезу, одазвао се позиву отаџбине и отишао у легенду.

Погинуо је од сјанјперског хица, на Ђурђев дан, у околини Приштине, баш тамо где је, својевремено упознао своју супругу Јелену, такође атлетског репрезентативца.

Из њихове атлетске и младалачке љубави свет су угледали близанци Катарина, завршила мастерс из економије у Енглеској и Никола докторант на Машинском факултету у Београду. Обоје су спортисти Катарина одбојкашица, а Никола атлетичар.

Нас неколицина ћутимо. На споменику изнад његовог гроба пи-ше; „Био си шампион великог, искреног и топлог срца. Твоје победе и племенита дела чуваће те од заборава а ми ћемо те носисти у срцу за сва времена“.

И баш тако шамиони не умиру бар не док год неко чува успомену на њих. Успомену на Горана, пре свих,  чувају Јелена, Катарина и Никола.

Чувају и пријатељи који су били са њим и оног дана када је истрчао своју последњу трку у Нишу не слутећи да ће четрдесетак дана касније бити сахрањен у спортској опреми и дресу кога је највише волео и ценио, опреми своје отаџбине.

Није морао али је учинио - спринтерице је заменио војничком чизмом. Још увек ми одзвањају његове речи "Како да не одем, шта ће ми рећи родбина, комшије, пријатељи... И отишао је у легенду, у незаборав".

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Rambo
Hvala ti LEGENDO!
Ivan FCRS
Slava ti .

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.