Почетна / Микс / Атлетика

БГД маратон - постојан упркос свим недаћама

Трасу Београдског маратона осмислио је Фред Либоу (Фред Лебоњ), један од оснивача тркачког покрета у свету, још 1989. године
ФОТО: ЕПА/Коца Сулејмановић

Београдски маратон добио је још једно престижно признање, након што је у последњем броју часописа "Дистанце руннинг" - званичног часописа Светског удружење маратона и уличних трка (АИМС) објављен текст о најважнијој и најмасовнијој трци у региону.

Часопис се дистрибуира на готово 500 трка, чланица АИМС широм света, а текст је објављен под насловом "Персервинг троугх адверситy".

"Смештен на ушћу двеју река, Саве у Дунав, истим оним рекама које одвајају стари део града (брдовити део) од новог (равни део), Београд је град са богатом историјом", наводи се на почетку текста.

Трасу Београдског маратона осмислио је Фред Либоу (Фред Лебоњ), један од оснивача тркачког покрета у свету, још 1989. године, подсећа лист.

"Неке мање измене траса је доживела 2017. године. Стаза почиње и завршава се у центру старог дела града, док се већи део трке одржава на равном делу Новог Београда. Током 1990. године, готово једина добра и позитивна вест која је долазила из ратом захваћене Југославије била је у вези са Београдским маратоном", наводи лист,

"Упркос свим потешкоћама, санкцијама Уједињених нација, ратом у региону, затварањем аеродрома, стриктним пасошким контролама, све већом инфлацијом и генералним хаосом који је владао, организатори Београдског маратона су ипак успели да одрже маратон на правом путу", додаје се у тексту.

Преко 30 година, Београдски маратон један је од највећих спортских, друштвених али и хуманитарних догађаја са великим значајем за град, а посебан део у тексту посвећен је трци за време НАТО бомбардовања 1999. године.

"У марту 1999. године, након што је НАТО покренуо ратну акцију и бомбардовање Србије, порука је послата у НАТО седиште у Бриселу. Порука је била јасна. Београдски маратон ће се одржати на улицама града Београда и то са преко 15.000 учесника међу којима ће се наћи и деца. Маратон је устао против рата. Те суботе (17.04.1999.), Београд није био бомбардован и преко 20.000 тркача и упркос јакој киши завршило је трку која се одржала под слоганом “Стоп д вор, Ран д врлд”. У истом тренутку, тринаест руских градова, од Мурманска до Владивостока организовало је “Београдски маратон” у знак солидарности са тркачима из Србије".

Током времена, Београдски маратон покренуо је и неке нове трке и спортске догађаје у Београду. Комбинујући спорт, историју и културу, организовани су догађаји од елитних до масовних.

Тако су настале изузетно популарна “Београдска трка кроз историју”, “Дечији маратон” са местом одржавања у Београдском Зоо-врту и “Женска трка” намењена припадницама лепшег пола.

Преко 1,2 милиона људи завршило је Београдски маратон и трке које је организовао током 32 године дуге историје одржавања и постојања.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.