Почетна / Кошарка / Репрезентација

Милетић: Тек ће се видети величина Боре Станковића

Милетић је у последње две деценије био хроничар живота и дела Боре Станковића
ФОТО: Н. Неговановић

Спортски новинар Политике и писац Александар Милетић изјавио је да је одласком Борислава Боре Станковића кошарка је изгубила једног од највећих људи у историји и да ће се након његове смрти догађати ствари због којих ће се тек видети ко је заправо био један од оснивача југословенске кошарке.

- Отишао је један највећих људи у историји кошарке, човек који је као ретко ко оставио дубок траг у кошарци, делујући на разним фронтовима. Био је одличан кошаркаш, репрезентативац, вансеријски тренер, први шампион Италије као страни тренер и био је један од најбољих кошаркашких функционера. И не само кошаркашки, јер не смемо да заборавимо никако и његову улогу у Међународном олипијском комитету, чији је био члан од 1988. године - рекао је Милетић у разговору за Танјуг.

Милетић је у последње две деценије био хроничар живота и дела Боре Станковића, о којем је написао и књиге „Бора Станковић- господин кошарка”, „ Бора Станковић- Моје Олимпијске игре”, а приредио је и његову аутобиографију „Игра мог живота”, која је настала је на основу вишегодишњих разговора са Станковићем.

- Смрт никада није добродошла, али штета што се она догодила у овом тренутку када не може да се обележи тако како би требало. Сигуран сам да ће и домаћа и светска кошаркашка организација то урадити на прави начин. Мислим да би то био највећи скуп страних делегације после смрти Јосипа Броза Тита. Догађаће се ствари због којих ћемо видети ко је био Бора Станковић. У Кини постоји Куп Боре Станковића и кад једна таква земља назове нешто по Бори, онда то довољно говори. Не знам колико странаца у некој земљи има такав третман као што је он имао. Мало је земаља у којима није био и у којима није оставио трага у спорту. То је велика истина, као што је истина и да је имао и много непријатеља, али када сте тако велики човек и када вучете велике потезе, не можете да очекујете да сви буду на вашој таласној дужини - каже Милетић.

Станковић је био један од оснивача кошаркашког клуба Црвена звезда, репрезентативац Југославије.

Са Звездом је освојио три шампионске титуле, а потом је играо и за београдски Железничар и Партизан, а за репрезентацију Југославије играо је на Светском првенству у Буенос Ајресу 1950. и на Европском шампионату у Москви три године касније.

Као тренер ОКК Београда (1953-65) освојио је три првенства, три пута стизао до полуфинала Купа шампиона, а лансирао је Радивоја Кораћа као прву звезду у историји југословенске кошарке.

Са Орансодом из Кантуа (1966-69) постао први страни тренер освајач првенства Италије (1968).

Генерални секретар Светске кошаркашке федерације (ФИБА) био је од 1976. до 2002. године, а био је и члан Међународног олимпијског комитета (МОК).

У Нејсмитову „Кућу славних” у Спрингфилду примљен је управо на 100. рођендан кошарке (1991), када му је и на тај начин одато признање за све што је до тада учинио за кошарку.

- Тешко је укратко рећи шта је све он урадио, али остаће неке ствари по страни као што су неке његове мисије са почетка дипломтаске каријере, када је путовао разним меридијана и отварао нова кошаркашка жаришта, будио љубав према кошарци од Палестине, преко Кореје, Тајвана и Кине... Он је однео и прве кошаркашке конструкције и лопту у Палестину. Кину је вратио у међународну кошаркашку породицу у тешким временима и за олимпијски покрет и за кошарку”.

Како каже, оно по чему ће га највише памтити историја је то што је заједно са Дејвидом Штерном, комесаром НБА лиге, спојио аматере и професионалце на конгресу у Минхену 1989. године, што у то време није био ни мало лак задатак.

- После много критика и полемика, оспоравања, професионалци су дошли на ОИ 1992. године и кошарка никада више није била иста. Претпостављам да данашње генерације мало знају о томе и сигуран сам да сваки од ових играча који данас имају милионске уговоре, дугују Бори Станковићу макар један цент. Та његова одлука да се уједини исток и запад, била је револуционарна. Тада су се отвориле границе, професионалци су дошли на Олимпијске игре и што је врло важно, ако чак гледамо и из економског угла, кошарка је тек тада постала олимпијски занимљив спорт и данас убире приходе захваљујући његовој идеји. Многи кошаркаши лагодно живе захваљући Бори Станковићу - изјавио је Милетић.

Милетић каже да је имао ретку привилегију да постане његов пријатељ у последње две деценије и да је то човек који је увек зрачио позитивном енергијом.

- Донедавно смо се и виђали и дружили, иако је јаз у годинама велики. Сматрао сам га као члана своје породице и могао сам у неким својим тешким тренуцима у животу да од њега потражим савет и да добијем нешто што не може да се плати новцем, а то је прави савет. То је био човек који се никада није жалио, увек је био насмејан. Морам да цитирам Срђу Калембера, његовог саиграча и пријатеља: „Пробајте да нађете једну фотографију на којој се Бора Станковић не смеје”. Зрачио је оптимизмом, био је ведрог духа, волео је да се шали”, рекао је Милетић и додао да је као функционер био је одлучан, врло решен у својим идејама да их истера до краја.

- Никада се није жалио, иако је последњих година имао проблема са видом, отежано је читао, али увек збијао шале на свој рачун. Када сте били са таквим човеком, било вам је непријатно да кажете да вас боли нога, зуб... Био је добар супруг, отац, деда и прадеда. Имао сам привлегију да уживо чујем шта му је Дејвид Штерн рекао када је Штерн приман у Кућу славних 2016: „Ти си то Боро, пре свих нас урадио, а ми смо само помогли да тај велики пројекат о глобализацији кошарке спроведемо у дело.” То што је тада Штерн рекао мислим да сви тако треба да гледамо на Бору Станковића. Мислим да ће га свет памтити по томе „.

До краја живота остао је веран кошарци и посвећен напретку кошаркашке организације у којој је потекао, а као почасни председник Кошаркашког савеза Србије учествовао је у доношењу неких виталних одлука за српску кошарку.

- Ми не смемо да заборавимо шта је урадио за нас у српској кошарци и за нашу репрезентацију. Омогућио нам је фер третман и наша репрезентација у кошарци никада не би била то што јесте. Никада не бисмо били земља кошарке, не као што кажу странци што је Бора навијао за нас, него што је Бора малом народу омогућио да имамо равноправан третман са аждајама и да ту покажемо своју снагу. Без Боре Станковић, Небојше Поповића, Аце Николића и Радомира Шапера и других, то не би било могуће.„

На питање да ли ће се опет појавити један такав спортски дипломата у правом смислу те речи, Милетић је казао: Врло тешко.

- Пре свега јер се данас живот расуо на много области. Мада је и Бора Станковић имао 10 функција, био је ветеринар, генерални секретар савеза, радио је још много тога. Тешко је у данашње време наћи такву посвећеност. Мислим на цео друштвени склоп, на калибар људи какав је некад постојао у време када није било интернета и инстант јунака, када сте морали да све урадите са својих 10 прстију, да склопите и патентирате. То ће бити веома тешко достижно - закључио је Милетић.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.