Почетна / Кошарка / Репрезентација

Шпанија у дерби мечу боља од Хрватске, Шарић није могао сам

Руси имали двоцифрену предност на полувремену против Летоније, али су на крају убедљиво поражени, последњи квартал изгубили су 15 разлике

Кошаркашка репрезентација Летоније победила је Русију са 84:69 (12:15, 22:29, 18:8, 32:15) у четвртом колу Групе Д Европског првенства у Истанбулу.

Русија је била доминантна у прве две четвртине, као и у претходних мечевима и на полувреме је отишла с 10 поена предности - 38:28. Ипак, у другом полувремену уследио је велики пад у игри, Летонци су агресивном одбраном зауставили ривала и после 30 минута игре стигли до изједначења.

У последњој четвртини Летонци су наставили силовито, веома брзо су дошли до двоцифрене предности и увели меч у мирну завршницу.

Најефикаснији у победничком тиму био је Јанис Тима са 22 поена, док су по 11 постигли Кристапс Порзингис и Роландс Смитс.

У селекцији Русије истакао се Алексеј Швед са 21 поеном, док је Тимофеј Мозгов додао 16.

Тријумф Летоније иде на руку селекцији Србије, пошто су Руси претрпели први пораз, па је екипа Александра Ђорђевића поново у конкуренцији за прво место у Групи Д.

Две победе наш тим воде до позиције један у групи због најбољег скора у кругу. Наравно, ако у кругу буду Србија, Летонија и Русија.

Словенија је у Групи А у Хелсинкију победила Исланд са 102:75 (23:25, 37:18, 21:16, 21:16), а најефикаснији био је Горан Драгић са 21 поеном, док је 15 додао Јака Блажич, а један мање убацио је Клемен Препелич. У селекцији Исланда истакао се Мартин Хермансон са 18 поена.

У Групи Ц у Клужу Црна Гора је са 88:75 (24:17, 25:17, 29:21, 10:20) победила Чешку. До тријумфа су их предводили Никола Ивановић и Никола Вучевић са по 17 поена, док се у селекцији Чешке истакао Патрик Ауда са 14.

Црна Гора је овом победом озбедила пласман у четвртфинале, пошто сада има две победе и два пораза и налази се на трећем месту Групе Ц, док је Чешка четврта са једним тријумфом из четири утакмице.

Кошаркаши Литваније са 94:62 победили су Украјину у Групи Б у Тел Авиву и тако дошли надомак пласмана у четвртфинале.

Најистакнутији у победничком тиму био је Јонас Валанчиунас са 22 поена, док је 17 постигао Миндаугас Кузминскас.

Шпанија је у Клужу победила Хрватску у утакмици четвртог кола Групе Ц на Европском првенству и остварила четврту победу.

Најефикаснији у екипи Шпаније био је Рики Рубио са 13 поена, док су по поен мање постигли Фернандо Сан Емитерио и Серхио Родригес. Пау Гасол постигао је 11 поена и 10 скокова.

У хрватском тиму Дарио Шарић био је најефикаснији са 18 поена, 13 скокова и пет асистенција, а Богдан Богдановић постигао је 15 поена.

Хрватска је у првој четвртини била у вођству, а имала је предност и 10 разлике, 13:3. Шпанци су се вратили у другом периоду, током којег су и они имали 10 поена предности (28:38).

Екипа Аце Петровића је поново преузела иницијативу у трећој деоници и чувала је предност све до почетка четврте четвртине када је Шпанија повела са 59:58 поенима Пјера Ориоле. Екипе су се после тога смењивале у вођству.

Хрватска је четири минута пре краја повела са 63:62, Серхио Родригес је „тројком” вратио предност Шпанији, а недуго затим постигао је и кош за 68:63. Хрватска је остала у игри преко Шарића и Богдановића, а Шпанија је у пенал завршници била сигурна и чувала предност.

Гасол је у завршници изблокирао Богдановића, који је убрзо направио прекршај, а оба пута са пенала био је успешан Рубио, који је тако осигурао победу „црвене фурије”.

Финска је у Хелсинкију победила Грчку и пласирала се у осмину финала. Петри Копонен је предводио домаће са 25 поена и шест асистенција, док су по 16 поена постигли Тему Ранико и Лаури Марканен.

У грчком тиму најефикаснији је био Јанис Адетокунбо са 16 поена, а по 13 поена додали су Костас Слукас и Димитрос Аграванис.

Семафор четвртог кола Евробаскета

А група (Хелсинки, Финска):

Исланд – Словенија 75:102 (25:23, 18:37, 16:21, 16:21)

Пољска – Француска 75:78 (20:13, 14:13, 18:25, 23:27)

Грчка – Финска 77:89 (14:23, 19:22, 19:22, 25:22)

Табела: Словенија 4-0, Француска и Финска по 3-1, Пољска и Грчка по 1-3, Исланд 0-4.

Б група (Тел Авив, Израел):

Украјина – Литванија 62:94 (10:27, 20:17, 17:28, 15:22)

Италија – Немачка 55:61 (17:16, 12:13, 9:14, 17:18)

Израел – Грузија 91:104, после продужетка (22:21, 27:26, 21:20, 19:22, 2:15)

Табела: Литванија и Немачка по 3-1, Италија и Грузија по 2-2, Украјина и Израел по 1-3.

Ц група (Клуж, Румунија):

Чешка – Црна Гора 75:88 (17:24, 17:25, 21:29, 20:10)

Шпанија – Хрватска 79:73 (21:20, 17:12, 15:22, 26:19)

Румунија – Мађарска 71:80 (15:16, 17:22, 20:22, 19:20)

Табела: Шпанија 4-0, Хрватска 3-1, Црна Гора и Мађарска по 2-2, Чешка 1-3, Румунија 0-4.

Д група (Истанбул, Турска):

Русија – Летонија 69:84 (15:12, 29:22, 8:18, 17:32)

Србија – Велика Британија 82:68 (25:14, 22:24, 18:17, 17:13)

Турска – Белгија 78:65 (23:14, 17:19, 15:20, 23:12)

Табела: Србија, Летонија и Русија по 3-1, Турска 2-2, Белгија 1-3, Велика Британија 0-4.