Почетна / Кошарка / Куп Радивоја Кораћа

Триглав осигурање Куп Радивоја Кораћа: Партизан у првих 20 минута разбио Звезду, али је тек после драме у финишу свргнуо са трона у Купу

Црно-бели дошли до 14. куп трофеја, а црвено-бели остали на девет
Црвена звезда – Партизан 75:81 (9:25, 22:24, 24:16, 20:16)
Ниш - Дворана: Чаир. Гледалаца: 5.000. Судије: Илија Белошевић, Миливој Јовчић, Милија Војиновић.
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Дангубић 14, Давидовац 2, Лазић 4, Антић 2, Добрић 3, Јанковић 6, Фелдин 7, Рочести 7, Омић 2, Лесор 4, Енис 10, Бјелица 14. Тренер: Душан Алимпијевић.
ПАРТИЗАН: Гагић 12, Маринковић 10, Величковић 13, Вилијамс-Гос 23, Си 5, Аранитовић 7, Шалић 2, Гавриловић, Вон 6, Андрић 3, Тадић, Танасковић. Тренер: Ненад Чанак.

После пет година Куп се вратио у Хумску. Партизан је са трона свргнуо Црвену звезду (81:75) и уписао 14 куп "звездицу".

Бранилац трофеја Црвена звезда лоше је ушла у финални обрачун у нишком Чаиру, пред до краја испуњеним трибинама.

Црно-бели су после тројке Новице Величковића у 6. минуту повели 14:6. Покушавао је тренер Црвене звезде Алимпијевић изменама, увео је Фелдина и Ениса, потом и рековалсцента Антића, али помака није било, шут из игре црвено-белих 1/9.

2017/18. (Ниш): Партизан – Црвена звезда 81:75

Искористио је то још једном капитен Партизана Величковић и новом тројком први пут донео двоцифрену предност (17:6) два минута пре краја прве четвртине.

Новом тројком Аранитовића Партизан је увећао предност, а онда је Вон са итеком квартала убацио нову за у том моменту нестварних +16 (25:9).

У првој четвртини једини поени Звезде из игре били су Дангубићеви, када је закуцао у петој секунди (шут из игре 1/11).

За нешто више од минута игре у другом кварталу Партизан је изашао из бонуса, али ни то није помогло Звезди, у 13. минуту већ је било +20 за црно-беле (31:11).

Тројка Добрића у 14. минуту био је тек други успешан покушај црвено-белих из игре, и то као да је мало покренуло Алимпијевићеве пулене.

Минут касније Дангубић је погодио уз додатно бацање, смањио на 20:33, а стратег црно-белих Чанак одмах је реаговао минутом одмора.

Било је то довољно играчима Партизана да се прену, поново врате разлику на +20 и релативно лако је одржавају до полувремена.

Звезда је тројком Дангубића почела друго полувреме (34:49), али је за само 64 секунде изашла из бонуса.

Ипак, није то зауставило црвено-беле у налету. После два и по минута игре у наставку и неколико добрих акција уследило је закуцавање Бјелице којим је Звезда пришла на 39:51, што је био сигнал тренеру Партизана Чанку да поново реагује минутом одмора.

Није било помака после кратко предаха, као што је било у првом полувремену. Партизан је наставио празан ход, низале су се грешке, па је Бјелица ухватио лопту после промашеног бацања саиграча, а убрзо потом погодио тројку за 44:52.

Ни ту није био крај Звездиног налета, Вилијамс-Гос је фаулирао Рочестија при шуту за три поена, а он је сва три пута био прецизан и Звезда је дошла на само -5 (47:52) после само четири и по минута игре у другом полувремену.

Тек тада се пренуо Партизан. Величковић је погодио тежак шут из окрета (54:47), а Звезда је припомогла са две грешке у нападу.

Искористио је то Вилијамс-Гос, погодио прво два бацања, а онда био прецизан и после улаза уз фаул. Убрзо је и Андрић погодио тројку и три минута пре краја треће четвртине поново је Партизан био на +15 (62:47).

До почетка последњег периода успела је Звезда за трећину да смањи поменути минус (55:65).

Почетна два минута последњег квартала разлика се није мењала, а онда је Јанковић везао пет поена, после украдене лопте напад је завршио закуцавањем и шест минута пре краја Зведа је опет дошла на -5 (62:67). Имали су црвено-бели шансу да приђу и више, али је Енис промашио тројку.

Ипак, неколико напада после Лесор је украо лопту и закуцао за 66:69. Фелдин је потом промашио тројку за изједначење. Искористио је то Партизан и преко Вилијамса-Госа и Гагића "продисао" (73:66).

У финишу је Величковић лоше извео једно убацивање и "продао" лопту, Аранитовић је погодио само једно бацање, па је Звезда 53 секунде пре краја пришла на 73:76.

А, онда је у једном "изгубљеном" нападу Гагић погодио хорог преко Лесора 36 секунди пре краја и опет је Партизан имао најмање "два напада" предности.

Минут одмор узео је Алимпијевић, а онда је брзу тројку промашио Рочести. Ту је био крај. Мада, Звезда је покушала још нешто у пенал завршници, али није успела.

Најџел Вилијамс-Гос проглашен је за МВП-ија финала, уједно је са 23 поена био и најбољи стрелац.

Освајачи Купа Радивоја Кораћа и МВП играчи

2002/03. (Ниш): ФМП Железник – Хемофарм 88:67 (Реџи Фримен – ФМП)

2003/04. (Нови Сад): Црвена звезда – Рефлекс 91:89 (Горан Јеретин – Црвена звезда)

2004/05. (Вршац): Рефлекс – Партизан 88:84 (Бојан Поповић – Рефлекс)

2005/06. (Београд): Црвена звезда – Хемофарм 80:65 (Горан Јеретин – Црвена звезда)

2006/07. (Крагујевац): ФМП Железник – Партизан 73:61 (Драган Лабовић – ФМП)

2007/08. (Ниш): Партизан – Хемофарм 73:64 (Миленко Тепић – Партизан)

2008/09. (Ниш): Партизан – Црвена звезда 80:65 (Новица Величковић – Партизан)

2009/10. (Ниш): Партизан – ФМП Железник 72:62 (Алекс Марић – Партизан)

2010/11. (Београд): Партизан – ФМП Железник 77:73 (Џејмс Гист – Партизан)

2011/12. (Ниш): Партизан – Црвена звезда 64:51 (Данило Анђушић – Партизан)

2012/13. (Крагујевац): Црвена звезда – Партизан 78:69 (Демаркус Нелсон – Црвена звезда)

2013/14. (Београд): Црвена звезда – Мега Визура 81:80 (Василије Мицић – Мега Визура)

2014/15. (Ниш): Црвена звезда – Мега Лекс 80:74 (Лука Митровић – Црвена звезда)

2015/16. (Ниш): Мега Лекс – Партизан 85:80 (Никола Ивановић – Мега Лекс)

2016/17. (Ниш): Црвена звезда – Партизан 74:64 (Марко Гудурић – Црвена звезда)

2017/18. (Ниш): Партизан – Црвена звезда 81:75 (Најџел Вилијамс-Гос – Партизан)