Почетна / Кошарка / Евролига

Лазић: Не боли ме толико тај шут Берона, колико све оно што се дешавало пре тога

Поред лошег отварања и грешака, Црвена звезда је имала идеалну позицију за брејк у Тел Авиву

Тешка утакмица, 45 минута борбе, велики преокрет, успони, падови, промашен шут за победу.... Много тога се врзмало по глави црвено-белих када су изашли из крцате Менора Мивтачим арене и упутили се ка хотелу. Изгубили су са 84:69, резултатом који ни изблиза не показује виђени однос снага на паркету.

Црвена звезда јесте имала доста проблема у организацији игре и са личним грешкама, до полувремена је примила чак 20 поена из транзиције, изгубила 11 лопти и била у великом минусу. Лоренцо Браун је у првом минуту добио ударац у главу, а његов презимењак Дерик је заслужио само четири минута. Али Црвена звезда се борила и није стала колико год је деловало да нема шта да тражи у Тел Авиву. У растрзаној игри на обе стране и пакленом амбијенту, тражила је своју шансу. И за њу се изборила.

Огњен Добрић који је цело прво полувреме преседео на клупи покренуо је лавину. Био је Томићев џокер. Тројка, скок, енергија. У финишу меча радио је много добрих ствари за тим. Филип Човић је пре тога ставио две тројке у дно мрежице, Мајкл Оџо је на 85 секунди пре краја погодио бацање и донео изједначење – 67:67.

Макаби је био у шоку, није знао шта га је снашло. За то време Црвена звезда је кренула у напад и по победу. На 28,5 секунди до краја, Човић је пренео лопту, кренуо у десну страну и повукао одбрану. Иза леђа је асистирао Билију Берону и оставио га самог на тројци. Био је то идеалан сценарио. Готово бајковит. Али бајке имају срећан крај, а прича црвено-белих у Тел Авиву га није имала. И после седмог шута, сјајни бек је остао на једној убаченој тројци и меч је отишао у додатних пет минута. Ал ту сем бравура Вилбекина ништа није ни виђено.

После такве драме, адреналин је кључао свима поред ТВ екрана, а како ли је само било црвено-белима. Тешко да је било ко од њих у један ујутру, када су се дочепали кревета могао ока да склопи. Четири сата касније сви су већ морали да буду спремни за полазак кући. Иза њих је била ноћ без сна.

Видело се то у гласу Бранка Лазића када је око 11 сати стигао у свој дом. То што је у авиону успео мало да склопи очи, мало му је значило. Промашена победа само је отежала ситуацију. Али капитен се најмање бавио тројком Берона.

- Не боли ме толико тај шут, колико све оно што се дешавало пре тога. Да смо већи део меча играли као у последњој четвртини, тај шут нам вероватно не би ни требао. Дакле, већи је проблем што углавном нисмо били на висини задатка и због тога остаје највећи жал. Тај наш однос, то ме највише боли. Да је тај шут Берона и ушао, опет бисмо причали о отварању утакмице и нашем односу – искрен је Лазић.

Био је то, благо речено, атипичан меч. Макаби је на старту направио огроман притисак, Лоренцо Браун је завршио у свлачионици са доктором, расле су муке са нападом и транзицијом ривала.

- Утакмица је почела неуобичајено, са неких 15 минута церемоније, где смо ми све време стајали. Фактички тиме смо поништили комплетно загревање. То наравно није изговор нити алиби. Морали смо у меч да уђемо јаче, са већом енергијом и концентрацијом. Да смо то урадили, све би било другачије. Имали смо лепу шансу, да искористимо морање ривала и сјајни амбијент.

Као што је Милан Томић истакао, највише проблема његов тим је имао са транзицијом Макабија. Када год би Понос Израела наишао на позициону одбрану имао је велике муке да нађе пут до коша. Али, таквих ситуација је било мање.

- Нисмо трчали назад и нисмо бранили контранапад на начин на који је то требало. Из те транзиције су нам, само у првом полувремену, убацили преко 20 поена. То је превише. Ако ми игру базирамо на дефанзиви и лаким поенима из контри, онда смо озбиљно заказали. То је и највећи разлог пораза.

Како је меч кренуо, чинило се да ће Макаби да прегази црвено-беле. Али то се није догодило. Екипа је показала карактер и борила се до последњег секунда.

- То је једна од ретких добрих ствари. Нисмо одустали до краја, без обзира на кретање резултата. То нас је и довело до тог шута за победу. Али, на неки начин, нисмо довољно заслужили да та тројка уђе и да славимо. Много ми је криво што смо и на другом гостовању били тако близу, а нисмо ухватили брејк. Још на крају и тај продужетак који не даје реалну слику нашег издања у тој последњој четвртини.

У екстра времену сви проблеми су дошли до изражаја. Почев од личних грешака, до повреде Џејмса Гиста.

- Све се скупило, Фаје је имао пет личних, Лоренца је исекао тај ударац, ротација је била смањена... Шта да се ради. Назад нема – истакао је Бранко Лазић.