Почетна / Кошарка / Евролига

Бертомеу о вајлд картама, Лиги шампиона, руским клубовима...

Извршни директор Евролоиге говорио о најјачем европском клупском такмичењу
ФОТО: М. Рашић

Сваке године на фајнал-фору Евролиге, Ђорди Бертомеу, први човек овог такмичења, одржи конференцију за медије, упозна представнике седме силе из Европе са успесима (није ни логично да прича о нечем другом) и плановима. Адвокат из Барселоне је на себи својствен начин увек држао под контролом наратив о компанији ЕКА и такмичењима која се играју у њеној организацији.

Овога пута је био једнако одсечан, али је изнад њега, хтео он то или не, лебдео облак са великим знаком питања. Да ли ће Бертомеу уопште бити на челу Евролиге после овог фајнал-фора у Београду? Да ли ће га заменити можда баш Дејан Бодирога као што кружи гласина?

Али, зарад поштовања актуелне функције извршног директора такмичења у којем играју највећи тимови Европе, ту тему ћемо одмах отклонити из даље приче. Заправо, сам Бертомеу ће покушати да је отклони одговором на питање да ли ће водити Евролигу:

- Не знам. Од јула 2000. до сада клубови одлучују о мени. За сада сам ту, али у будућности не знам. Али, то није ни битно. Лига је јака.

Са подацима написаним на папиру као подсетник, кренуо је:

- Утакмице у полуфиналу су показале колико је ова лига стабилна и јака. Иако смо имали проблеме прошлих сезона, као лига смо успели да растемо на свим нивоима. Вратили смо се у ситуацију где смо били пре пандемије што се тиче прихода.

У бројкама...

- Чак имамо и 12 одсто раст, што је добар знак. Иако смо и ове сезоне прошли кроз потешкоће са ратом у Украјини, солидни смо. Порастао је и број навијача. Интересовање за Евролигу од 2018. до данас је порастао 24 одсто.

Бертомеу са позиције првог човека такмичења жели да све буде још јаче на два поља:

- Хоћемо да комплетирамо мапу наших клубова власника. Сада имамо 13 тимова са стабилним присуством у Евролиги, а волео бих да до почетка сезоне 2024/25 имамо 18. Да радимо на томе која тржишта могу да имају стабилне тимове, где може да расте наш посао. Велика Британија је и даље наш план. Подаци кажу да је популарност скочила у Француској и Немачкој. У Италији имамо велики простор за напредак, посебно броја навијача.

Прозори нису проблем

Сваке године исто питање, кренуо је познати грчки новинар Василис Скунтис и поменуо односе Евролиге и ФИБА и када ће се нешто променити. Односно, да ли се позивањем НБА у помоћ за решавање проблема нешто дешава позитивно.

- После Олимпијских игара започели смо преговоре како да напредујемо. И даље у ваздуху виси питање где је потребан напредак. Вероватно то што је НБА укључена може да помогне, али верујем да Европа може сама да реши свој проблем. Питање је шта желимо за европску кошарку. Ми и ФИБА имамо одговорност. Ако разговор увек иде на ”прозоре”, то је слаб разговор. Прозори нису кључна ствар. Ако Евролига поштује прозоре, неће решити проблем такмичења репрезентација. То је мали проблем. Имамо већу одговорност код структуре такмичења. Ако тимови одмах по завршетку сезоне у домаћим лигама размишљају одмах да ли ће у БЦЛ или Еврокуп/Евролигу, то није нормално. То иде уз притиске федерација и понуде, а ми то нисмо желели да играмо. То је занимљивији разговор и корисније за будућност кошарке. Можемо да додамо још тема.

Друга сфера у којој Евролига жели напредак је:

- Учинити клубове стабилнијима. Морамо да генеришемо више прихода и да строго контролишемо потрошњу. Инвестиције су нам потребне, посебно у дигиталном свету.

Има још неких идеја ”у фиоци” Ђордија Бертомеуа и сарадника.

- Имамо бриге због чињенице да неки клубови имају много трошкова што се тиче плата играча и да нису у балансу са приходима које имају. Сви то разумеју као проблем. Радимо на појачавању фер-плеја и размишљамо о увођењу селери-кепа. Ништа о томе није разговарано са играчима или клубовима, само постоје идеје. Не можемо да имамо клубове који троше више него што зарађују – причао је Бертомеу.

Што се тиче тог селери-кепа, почео је питање колега из Литваније... Идеја је да нико не троши више од 60-65 одсто од свог буџета на играче, али и даље ће богатији клубови имати неупоредиво скупље тимове.

- Ако клуб сме да плати 12 милиона, а неко други шест, то је питање тржишта. Проблем је када неко потроши више него што може да заради. Покушавамо да решимо тај баланс. А разлике у могућностима постоје свугде и увек ће постојати – објаснио је Бертомеу додавши: - Не утичемо на индивидуалне уговоре клубова. Нема лимита.

Кад смо већ у причи о великим буџетима, логично је да се крене са темом два српска клуба у Евролиги. Заправо, никако није логично, али је хронолошки тако разговор текао, а и време је да почнемо са оним што је најважније за вас, читаоце:

- Постојао је сценарио да два српска клуба играју у Евролиги – ако један освоји АБА а један Еврокуп. Али није се десило. У будућности није могуће. Овај регион нам је важан из очигледних разлога. Београд је посебно сјајно тржиште, зато смо овде. Имамо тим који се такмичи Црвена звезда, али Партизан је био сјајан и сада се опет враћа. У будућности је могуће да ће оба играти, али у зависности ако се повећа број учесника на 20. Али не очекујем два клуба из Београда на стабилној бази ускоро.

Да ли ће можда АБА добити вајлд-карту вишка која сад постоји кад руски тимови не буду играли?

- АБА неће добити још једну вајлд-карту. Оне се деле да имају смисла за будућност клуба и такмичења. А не по ранкингу у једној лиги.

Наравно, мало ублажавања приче:

- Балкан је веома важан. Производња талената је јединствена. Зато нам је битно. Али, тражимо праве кандидате на тржиштима који помажу раст кошарке и Евролиге. У овим плановима Београд има место, али онда дођемо овде и видимо да има два кандидата. Немамо тржишта са два тима из истог града. У Немачкој имамо Берлин и Минхен. Да видимо како да помогнемо тржишту и обрнуто. Београд није фокус у том смислу.

”Али, спортски принципи”...кренуо је колега из иностранства.

- Доказали смо да када видимо добар пројекат, солидан за спорт, имаће простор да игра код нас. Не желимо да се вратимо старим принципима, да спортски резултати буду једини аргумент који оправдавају зашто неки тим игра такмичење, за Евролигу је то прошлост. Морамо да подижемо квалитет, да терамо клубове да инвестирају. А са европском спортском традицијом, уласком и изласком из лиге, то је тешко. Ми имамо исти концепт, нећемо то променити. Ако неко има пројекат, ми ћемо разговарати. Имамо примере Асвел, Виртус, Валенсија... Они ће завршити у Евролиги.

Евролиги са Бертомеуом?

- Питајте клубове. Имаћемо Евролигу у овом формату са истим тимовима и играчима. Менаџмент је за сада ту, ја сам ту док клубови не желе да будем ту. М. Н.

Ко игра Лигу шампиона, не може до Евролиге

Еврокуп је такмичење које ће, извесно је, остати без још два тима за које Евролига одлучи да су добродошли у вишем рангу (две вајлд-карте одласком прецртавањем руских клубова). Са друге стране, Лига шампиона из године у годину привлачи све више тимова који су се такмичили у Еврокупу.

- Не плашим се тога – јасан је Бертомеу на питање да ли би затварање Евролиге одвратило клубове од играња у Еврокупу. - Концепт затворене лиге нисам помињао. А они који оду у Лигу шампиона знају да тако никад неће играти Евролигу. Ако им је план да играју Евролигу, по дефиницији то је немогуће.

Две вајлд-карте уместо руских клубова

Шта ће се дешавати са руским клубовима у Евролиги?

- Не игноришем чињеницу да постоје изазови, посебно рат у Украјини и учешће руских тимова у Евролиги и Еврокупу. То ће бити решено ускоро. Морамо да припремамо следећу сезону, да припремамо календар. Могу да претпоставим да је тешко да видимо руске тимове следеће сезоне. Ако то буде случај, наш циљ као менаџмента лиге је да дамо две вајлд-карте на годину дана. Остаћемо са истим форматом.

Када ће бити коначна одлука за руске тимове?

- Кад завршимо са фајнал-фором крећу припреме за следећу годину. Одлука мора да буде донета што пре. Вероватно нова два клуба морају то да знају на време.

ЦСКА шаље сигнале да ће играти и следеће сезоне.

- Преживеће они. Морамо да направимо разлику. ЦСКА је сувласник лиге, то им нико не брани. Имамо проблем са уговором. Немамо право да избацимо ЦСКА из власничке структуре, али што се тиче учешћа у такмичењу, виша сила се укључила. То што су рекли је легитимно. Али, постоји реалност коју сви схватају и што је веће од капацитета Евролиге. Причамо о санкцијама. То су последице одлука наших влада.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.