Почетна / Фудбал / Велика петорка

Багери руше свемирски брод који је слетео у предграђе Милана

Милан и Интер добили дозволу за градњу стадиона, већина навијача жели да се сачува и фудбалска катедрала
ФО­ТО:­ ЕПА/Жер­но­ Хен­сел

Без обзира што се појавила информација да ће чувени стадион „Ђузепе Меаца” - или Сан Сиро, по крају града где се налази - бити срушен, има много оних који се не слажу са том идејом, од званичника до обичних људи, па је кренула борба да се здање сачува од багера.

Газде Милана, из компаније Елиот, и Интера, кинески власници Сунинга, добиле су начелну дозволу градског већа - не још и званичну - за градњу заједничког стадиона који ће се налазити близу „Ђузепе Меаце”, који је од првог дана у власништву града.

Градоначелник Милана Ђузепе Сала изјавио је пре неки дан „да је одушевљен пројектом новог здања, али и да му је драго што је у плану да се стари стадион сачува и користи у спортске и комерцијалне сврхе 24 сата дневно седам дана у недељи, 365 дана у години”.

Све би било у реду да се није појавило саопштење Министарства културе Ломбардије, регије чији је Милано главни град,у коме се каже да стадион „Ђузепе Меаца“, саграђен 1926. после неколико реновирања, а последње је изрвшено 2016. године, нема културолошку вредност да би постојао основ за забрану рушења.

Веома контрадикторна изјава, кад се узме у обзир кад је саграђен и какве су се ту утакмице играле и ко је све газио ту траву! Довољно да стекне статус култног места у историји фудбала, па је заиста помало чудно да има оних који би га радо видели у рушевима.

229.132 гледалаца је рекорд стадиона Ђузепе Меаца, забележен 1. јуна 2019. на концерту италијанске рок звезде Васка Росија званог Ил Бласко!

Због тога је у јавности укључен аларм, који је означио почетак борбе да се чувено здање сачува и за будуће генерације.

Са тим се апсолутно слажу, рецимо, у редакцији Газета дело спорта, који у чланку на ту тему додају:

- Рушење стадиона Ђузепе Меаца, где су некад играли Мацола и Ривера, Малдини и Бергоми, Роналдо и Шевченко, неће се догодити, он ће и даље пружати радост, деца ће се и даље на њему играти, остаће симбол и феномен прошлости!

Стадион од 1980. носи име Ђузепе Меаце, легендарног нападача Интера и Милана, који је преминуо 1979. Капацитет му је 80.018, што га чини једним од највећих европских стадиона, а познато је да је један од најакустичнијих.

Занимљиво, 2009. у анкети лондонског Тајмса у коме су учествовали многи тренери и играчи, Сан Сиро је проглашен другим најлепшим европским стадионом, одмах иза Вестфалена у Дортмунду.  

- Сан Сиро изгледа као свемирски брод који је слетео у предграђе Милана – најбоље га је описао неко од анкетираних.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.