Почетна / Фудбал / Велика петорка

Шаргарепа за ФИФА, cтартна основа 350 милиона евра

После претње из Цириха, финансијери Супер лиге Европе понудили нови план такмичења
ФОТО: ЕПА/Питер Пауел

Финансијери нове европске Супер лиге спремни су на компромис са ФИФА. После претње светске куће фудбала и шест конфедерација да ће они који се укључе у ново такмичење бити избачени из „фудбалске пирамиде” направљен је нови план који би требало будућу Супер лигу уклопи у постојећу шему.

Супер лиги Европа, према извештају до кога је дошао „Тајмс”, не би требало да буде потпуно затворено такмичење. Учествовало би 20 клубова: 15 основача би имало обезбеђено место у свакој сезони, док би пет клубова право учешћа стицало кроз квалификације. По завршетку сезоне, најбољих 12 би се пласирало на светско првенство клубова у организацији ФИФА.

Оснивачи Cупер лиге

Манчестер јунајтед

Манчестер сити      

Ливерпул

Арсенал

Челзи

Тотенхем

Барселона

Реал

Атлетико

Бајерн

Дортмунд

Јувентус

Милан

Интер

Пари сен Жермен

Финансијер лиге је једна од највећих банака на свету „Џеј Пи Морган” из Њујорка, а „мамац” којим покушава да приволи ФИФА на сарадењу је сума од 4,8 милијарди долара (3,93 милијарди евра) наградног фонда. То је за скоро 1,5 милијарди више од суме коју УЕФА дели по сезини Лиге шампиона.

Захтев који организатори стављају пред ФИФА је да учесници Супер лиге не играју у такмичењима УЕФА. Викендом би играли првенствене утакмице, а половином седмице Супер лигу, која би гарантовала најмање 18, а највише 23 утакмице по сезони.

Понуда је финансијски веома примамљива за клубове који су спремни да се укључе у оснивање Супер лиге. УЕФА освајачу Лиге шампиона гарантује 80 милиона евра. Учесници Супер лиге би добијали између 100 и 350 милиона евра по сезони, у зависности од пласмана.

УЕФА не може да понуди сличне награде, чак је најавила да ће због кризе изазване коронавирусом смањити наградни фонд, а то је карта на коју творци Супер лиге рачунају у преговорима са ФИФА.

Друга повољна околност по финансијере Супер лиге је што се стварање новог такмичења уклапа у план који ФИФА има око стварања пан-афричке лиге са почетним улогом од 200 милиона долара. Пан-афричка лига би водила на светско клупско првенство у новом формату са 24 учесника. Најбогатији европски клубови су спремни да се на сличан начин укључе у тај циклус.

Нови план могао би да уздрма јединство које су ФИФА и шест конфедерација изразиле кад су објавиле документ којим су се обавезале да учеснике неке будуће Супер лиге изопште из система такмичења. Промењене су позиције, а на потезу су поново ФИФА и УЕФА. Ако план прође, Супер лига би кренула најкасније 2024. године, како би дала учеснике за светско клупско првенство годину касније, а оставила би УЕФА довољно времена да реорганизује своја такмичења по плану за период 2024-27.

У Супер лиги би учествовало 20 клубова. Гарантована су места за 15 оснивача, а за преосталих пет места су предвиђене квалификације у коме би учествовали клубови по позиву.

Такмичење би се одвијало у две групе са по десет тимова. Даље би пролазило по четири најбоља тима и такмичење би се настављало по нокаут систему од четвртфинала.

Оснивачки улог изности 3,93 милијарди евра. Стартна основа би износила између 100 милиона за оне који прођу квалификације и 350 милиона евра за осниваче лиге.

Из наградног фонда 65 одсто премије је новац од ТВ права. Оснивач ће равноправно делити 32,5 одсто. Друга половина од 32,5 одсто биће равноправно подељена на свих 20 учесника.

Од преосталих 35 одсто планирано је да 20 одсто буде подељено на основу пласмана, а преосталих 15 одсто на основу маркетинга, као што то чини и УЕФА у Лиги шампиона.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Pigeon
O ovome ja pisem vec odavno, valjda poslednjih 5-6 godina. Nece vise veliki klubovi da se zadovoljavaju mrvicama sa stola uefa, a sluzbenici koji tamo rade da se fatiraju, pogotovo otkad se ona balkanizovala i postala servis malih zemalja narocito iz ovog regiona. Mozda uefa takmicenja ipak odrze neki nivo, jer ostace dosta kvalitetnih klubova iz Rusije, Francuske, Spanije, Italije, Nemacke...ali, pitanje je kako ce se posle Super lige i sve ostalo organizovati. Mozda se krene i sa Super ligom 2 (vrlo verovatna varijanta), a onda ce ovo Konferencija takmicenje (kao treca evro liga) sa kojim se sada sprdamo da bude bas promotivno...

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.