Почетна / Фудбал / Супер лига

Фудбалери Црвене звезде обишли изложбу „Одбрана 78“

Играчи Црвене звезде обишли су данас изложбу Министарства одбране и Војске Србије „Одбрана 78”, која је поводом обележавања 20 година одбране отаџбине од НАТО агресије приређена у Музеју града Београда
ФОТО: ФК Црвена звезда

У време кад су 1999. године од НАТО бомби страдали и људи и инфраструктура СР Југославије, већина садашњих фудбалера „Црвене звезде” били су деца, узраста од тек неколико година.

Ипак, звуци сирене која најављује ваздушну опасност, одласци у склоништа и разарање градова из којих потичу, остали су заувек урезани у сећања, саопштило је Министарство одбране.

Фудбалер „Црвене звезде” Немања Милуновић, имао је тада непуних 10 година, али се сећа бомбардовања његовог родног града Чачка.

Сећам се звука сирена, трчања у подрум са родитељима, пријатељима и комшијама. Рођени сам Чачанин и живео сам недалеко од фабрике „Слобода”. Бомбардовали су све фабрике, а специјално војне објекте, мој комшилук, тако да смо добро осетили бомбардовање – присећа се Милуновић.

За њега је на изложби најупечатљивија соба посвећена деци жртвама и „дрво живота и смрти”, на којем су фотографије страдалих малишана, који никоме ништа нису скривили и пред којима је тек био живот.

Асистент шефа Стручног штаба „Црвене звезде” Владимир Јанковић све време НАТО агресије делио је судбину житеља Београда и целе Србије. Са дистанце од 20 година, НАТО агресију оцењује као велику неправду.

На то гледам као на једну велику неправду и наслеђе несрећних околности, које прате наш народ кроз велики број ратова. Мислим да смо, као народ, услед толиког броја ратова у кратким временским интервалима, практично на тако нешто и навикли, створили неки свој менталитет из свега тога, из неправде која нам је наношена вековима – рекао је Јанковић.

Изложба „Одбрана 78” интерактивна је и оригиналним експонатима, звуцима, светлом и инсталацијом у служби поставке, врло живо евоцира сећања оних који су преживели НАТО агресију. Изузетак није ни Владимир Јанковић.

Како се пролази кроз све просторије, са пажњом може да се јако добро осети дух тог времена и те трагедије кроз коју су прошли сви који су у то време живели овде – рекао је Јанковић.

Истакао је да је најјачи утисак на њега оставио текст транскрипта разговора некадашњих председника Русије и САД, Бориса Јељцина и Била Клинтона, из којег се види да смо у то време, како каже: „као народ били остављени на ветрометини”.

Мултимедијална и интерактивна изложба „Одбрана 78”, аутора Душана Јововића, на јединствен начин приказује херојску одбрану земље током 78 дана НАТО агресије и посвећена је страдалим припадницима војске, полиције и цивилима, међу којима је било и мноштво деце.

Поставка изложбе подељена је у осам целина, а изложени експонати, укључујући делове обореног америчког „невидљивог” авиона Ф-117А и Ф-16, личне предмете и фотографије војника и полицајаца који су се борили за слободу отаџбине, оригинални су.

Посетиоци могу погледати изложбу „Одбрана 78” у Музеју града Београда свакога дана, осим понедељком, од 10 до 19 часова.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Slobodan Penezic
A da li se njihovi dedovi secaju istorijskih utakmica Crvene Zvezde protiv Albanije i Tirane u Tirani dok je rat jos trajao 1945-e,svetlih medjunarodnih pocetaka jednog velikog srpskog kluba,ili su i oni tada bili deca? Mislim,ako smo evocirali uspomene i uspeli da vratimo zasluzenu titulu iz 1946-e,mozemo se prisetiti i ovih velikih pocetaka samo godinu dana ranije,neposredno posto sam osnovao ovaj fudbalski klub.
007
A sta bi tetkin mezimac neg pozvao arkanove naslednike neg da razgledaju oruzje al doci ce i razoruzavanje i voleo bih da ovo bar ostanu sportske strane

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.