Почетна / Фудбал / Супер лига

Нобору први Јапанац у историји Спартака из Суботице

Шимура (24), родом из Кавагое, у град спортова стигао је током летње паузе из Црне Горе у чијим је клубовима играо две и по године
ФОТО: Д. Вуковић

Данас, када је довођење играча из целог света у исто време мода и потреба српског фудбала, у суперлигашу са севера Бачке то и није била пракса. Управо из тог разлога, долазак Нобору Шимуре из Јапана скренуо је пажњу љубитеља фудбала у Суботици.

Верни пратиоци Плавих голубова радознало су ишчекивали почетак шампионата како би видели на делу нове играче, а посебно новајлију  из земље излазећег сунца, првог Јапанца у историји Спартака.

Шимура (24), родом из Кавагое, у град спортова стигао је током летње паузе из Црне Горе у чијим је клубовима играо две и по године. После прве утакмице у новој сезони скренуо је пажњу симпатизера Суботичана, а на мечу против Партизана задовољио је апетите фудбалске јавности.

- Тим Спартака састављен је од квалитетних појединаца и уз рад са шефом Веселиновићем и његовим сарадницима из дана у дан напредујемо. Кад је атмосфера позитивна, није тешко ни на терену бити добар. У односу на моје досадашње искуство из Црне Горе  разлика је велика. Овде се игра на вишем нивоу. Уживам док тренирам  и трудим се да савладам све што ми недостаје да будем још бољи – објашњава Шимура.

Јапанац је вратио филм. Присетио се како је почео да тренира фудбал и шта га је довело на други континент.

- Не могу да се сетим колико сам година имао и кад сам тачно почео да тренирам фудбал - уз осмех прича Нобору. - Моја три старија брата су играла и уз њих сам кренуо да трчкарам за „бубамаром”. Током основног и средњег образовања, то су већ постали озбиљни тренинзи и рад. После средњу школу прикључио сам се на колеџу фудбалском тиму где сам провео четири године. И после тога уследио је долазак у Црну Гору.

Пикси jе „Бог”

Упитали смо новог играча Спартак Ждрепчеве крви да ли зна да је Драган Стојковић Пикси из Србије и да ли познаје још неког од тренера и играча са наших простора који су успешно играли и тренирали клубове у Јапану.

- Ооо, Пиксииии, он је „Бог” у Јапану. Много тога је урадио као играч и тренер. Изванредан је. Знам да је из Србије и да је играо за Црвену звезду. Садашњи селектор нашег државног тима је Вахид Халихоџић из Босне, а Ранко Поповић је водио Оиту, Токио и Осаку – рекао је Шимура.

Азијат објашњава зашто је дошао у бившу југословенску републику:

- Код нас сваке године из средњих школа и колеџа изађе 10.000 играча, а само њих 500 до 1.000 пронађе ангажман у најјачој Џеј лиги или некој другој. Што се тиче осталих, место под сунцем потраже обично у Европи. То се десило и са мном. Агент ми је предложио Црну Гору, што сам прихватио. И на овакав начин могуће је једног дана стићи до великих клубова.

Непознат терен и цивилизација нису га одвратили од ангажмана. У почетку му је било тешко, али сазнање да није једини Јапанац на нашим просторима вратило му је осмех на лице.

- Моја је одлука да се бавим фудбалом. Породица ме је подржала кад сам одлучио да дођем овамо и то ми је много значило у том тренутку. По доласку, међутим, све је за мене било ново. Тешко ми је пало што сам тако далеко од својих и био сам тужан. Кад сам сазнао да има још неколико играча из Јапана у црногорским клубовима одахнуо сам  – присећа се Нобору.

У Црној Гори играо је за Беране, Морнар из Бара, которски Бокељ и Сутјеску из Никшића са којом је прошле сезоне освојио куп.

- Где год сам играо било ми је лепо, али бих издвојио Сутјеску и Никшић. Волим мирне градове, а Никшић је један од таквих. Саиграчи у Сутјесци су ме одлично прихватили, као и навијачи који су често скандирали моје име после утакмица. Када се сезона завршила, агент ми је рекао да ћу каријеру наставити у Србији, у Спартак Ждрепчевој  крви. Дошао сам на пробу и остао - препричава Шимура.

Спартак Ждрепчева крв одлично је почео сезону, а допринос је дао и Шимура уписавши асистенцију већ на првој утакмици.

- Добро смо одиграли премијеру са ОФК Бачком. С обзиром да сам добио прилику да заиграм у првој једанаесторици, жеља ми је била да се представим у најбољем издању и  пред домаћом публиком. По реакцијама у екипи успео сам у томе. Трудићу се да будем још бољи, јер можемо да остваримо запажене резултате. Покушаћемо изборимо пласман на европску сцену – рекао је Јапанац.

Коментари4
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mojte moto popodu
dobro dosao
FkpCascais
Ako mi dozvolite da dopunim moj predhdni komentar bio bi vam veoma zahvalan. Zapravo, prvi brazilac u nasoj prvoj ligi je bio golman Domingo Franulovic koji je branio za RNK Split u njihovim prvoligaskim sezonama 1956/57 i 1957/58. Rođen je u Sau Paulu 1936. ali poreklom je sa nasih prostora, roditelji su mu 1924. otisli sa Korcule u Brazil. Posle rata se vracaju i Domingo pocinje igrati sa 16 godina.Bio je rezerva ali za te dve sezone je imao deset nastupa u prvoj saveznoj ligi za Split.Onda se vraca u Brazil gde brani u Portugezi i Braganci, pa se vratio u SFRJ.No, kao sin Jugoslovena, iako rođen u Brazilu, ipak su Jatoba, Marquinhos i Monteiro prvi "pravi" Brazilci u nasoj i Jugoslovenskoj ligi.
FkpCacais
Dovođenje stranaca nije bio obicaj u Spartaku sad u zadnje vreme, ali gledajuci istoriju, malo ko zna da je od prvoligasa stare Jugoslavije upravo je Spartak taj koji je prvi doveo brazilce. Bilo je u prvoj saveznoj ligi 199O/91. Debitovali su trojica: Karlos Roberto Zatoba (Carlos Roberto Jatoba), Marko Antonio "Marquinhos" (Markinjos) i Osvaldo Monteiro.Te sezone je igrao i mađar Djurjak koji je bio najbolji strelac mađarske, kasnije i kiparske lige. U Spartaku imao samo 3 nastupa slicno kao i brazilci.Inace Spartak je posle rata kada stvoren imao u svojim redovima i Njersa (Nyers) mađarskg reprezentativca i pravu zvezdu u ono vreme, nasledio ga je od ZAKa. Krajem 9Otih su doveli mađarskog reprezentativca Florian Urbana. Racunam samo prave mađare, ne ove nase.Ali to za brazilce je interesantno da je Spartak prvi bio, a sad nema kluba koji nije imao barem jednog.
Tokyo
Vidi Šimuru u BOSS-u, neko mu rekao gde se dobro jede u Subotici. Drago mi je kada ovako pročitam da se neki stranac dobro prilagodio balkanskim prostorima, nije to lako, pogotovo ako neko dolazi iz uređenog društva kakav je Japan. Želim mu puno sreće, zdravlja i dobrih partija u dresu golubova!

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.