Почетна / Фудбал / Супер лига

Генерални секретар ФСС Јован Шурбатовић о расподели из Фонда солидарности: Нема оштећених!

“Принцип расподеле исти је као и претходних година и сви клубови знају критеријуме” “Раднички је ове године добио тачно колико је тражио за терен са вештачком травом”
ФОТО: Архива Журнала

Јавно обраћање Радничког из Ниша, затим и Новог Пазара поводом расподеле УЕФА средстава солидарности наишло је на чуђење одговорних у Фудбалском савезу Србије.

Јован Шурбатовић, генерални секретар српске куће фудбала уверава да је Фудбалски савез средства поделио онако како је било и логично да се расподели и да ниједан клуб у Србији нема основ за љутњу што није добио више новца…

- Није ово први пут да се деле УЕФА средства солидарности. Сви клубови врло добро знају на који начин се опредељују износи и по којим критеријумима. Овде оштећених нема - истиче на почетку разговора за Спортски журнал генерални секретар ФС Србије Јован Шурбатовић.

Још је веће изненађење што се приликом расподеле новца протокол није мењао, поготово не на штету једних или других клубова… Управо због тога, питали смо господина Шурбатовића како уопште изгледа принцип расподеле?

- Принцип поделе ове године је исти као и претходних. Сваки клуб има могућност да пошаље захтев Заједници клубова Супер и Прве лиге. На основу тих захтева ИО Заједнице упућује предлог Извршном одбору ФС Србије о коначној расподели. По правилу, ИО ФСС тај предлог прихвата.

Који су критеријуми за расподелу средстава?

- Основни критеријуми за расподелу средстава су: садржаји поменутих захтева, започети или планирани инфраструктурни пројекти, висина и износ укупних улагања, ниво учешћа клуба у укупној инвестицији и учешће локалне самоуправе. Врло је важно истаћи да су ова средства наменска и да се могу користити за развој омладинских академија и за развој инфраструктуре клубова. Никако за текућу потрошњу.

Није Шурбатовић желео да одговори на питање да ли су се Раднички и Нови Пазар управо због тога и побунили јер би им новац добродошао за “преживљавање” у тешким економским тренуцима, али је јасно прецизирао како је новац дељен:

- Што се тиче ове године, Заједница је предложила да се 70 одсто од укупног износа расподели клубовима Супер лиге. Од тог износа, једна четвртина се дели линеарно свим клубовима (изузев Црвеној звезди и Партизану као учесницима клупске фазе Лиге Шампиона и Лиге Европе), док су три четвртине опредељене за завршетак започетих инфраструктурних пројеката суперлигашких клубова. Предлог за преосталих 30 одсто био је да се 15% подели клубовима Прве лиге, а 15% аматерским клубовима од српских лига па на ниже. На тај начин апсолутно је препозната тешка ситуација у којој су се клубови нашли због пандемије вируса КОВИД–19 и сигурно да ће ова помоћ многим клубовима помоћи да опстану и да се не угасе. Захваљујући средствима која ће бити додељена ове године, добићемо неколико потпуно нових објеката, шест нових терена са вештачком травом, биће обновљене бројне свлачионице и мноштво других пратећих садржаја омладинских школа и академија клубова, а више од 200 аматерских клубова биће буквално спашено од пропадања.

Како сте конкретно расподелили новац суперлигашима?

- Управо поштујући предлог Заједнице базиран на конкретним захтевима клубова, они клубови који нису у захтевима навели конкретне инфраструктурне пројекте, добијали су 50.000 евра и мање, док су сви који су аплицирали са конкретним пројектима добијали веће износе у зависности од висине самог пројекта сразмерно износу средстава које је клуб спреман да уложи. То је уобичајена пракса која се примењује годинама.  Иначе, не добијају сваке године сви клубови исти износ. Тако на пример у 2018. години Раднички из Ниша је за реконструкцију свлачионица и обнову електоринсталација на стадиону добио 100.000, а већина осталих клубова по 20.000 евра. Кад је већ реч о Радничком, то је један од већих клубова у Србији који изузетно поштујемо, али истина је да је Раднички ове године у свом захтеву тражио средства за терен са вештачком травом. Та средстава су им одобрена и то тачно у оном износу који су тражили.

Да ли је тачно да је ТСЦ добио највише новца и због чега?

- ТСЦ ће сасвим оправдано добити највећу суму, јер су и уложили убедљиво највише. У стадион и академију инвестирано је око 30 милиона евра. Србија ће ускоро добити стадион по највишим УЕФА стандардима капацитета 4.500 седишта. Таква инвестиција је капитална и заслужује подршку. Од ње ће сви имати бенефите, па и савез. Све наше репрезентативне селекције моћи ће да користе објекте потпуно бесплатно. Онда је сасвим оправдано да такав клуб добије и највећи део новца и да се Савез и Заједница појаве као суинвеститори.

Дефинитивно, средстава солидарности у највећој мери распоређују се за унапређење фудбалске инфраструктуру?

- Захваљујући средствима солидарности у претходних неколико година значајно се унапредила стадионска инфраструктура. Бројни клубови су још за време претходног руководства добили рефлекторе. У протекле четири године постављено је на десетине терена са вештачком травом, обновљени су и изграђени објекти за развој омладниских школа. Постављени су семафори, а прошле године и нови травнати терени на готово свим суперлигашким стадионима...

Претпостављам да сви клубови мисле да је њихова ситуација најтежа и да су управо они – ти који треба да добију највише…

- Фудбалски савез ће увек излазити у сусрет захтевима клубова без обзира о којим се средствима ради. Подржаћемо сваки конкретан инфраструктурни пројекат. Једини услов је да то буде заједничко финансирање и строго контролисан наменски утрошак средстава.

Да ли ће и следеће године принцип за расподелу средстава бити исти?

- И овога пута позивамо клубове који планирају да у следећој 2021. години инвестирају у побољшање инфраструктуре и који хоће и могу да обезбеде средства из својих извора, да се обрате Савезу са конкретним пројектима, а Савез ће као и до сада наћи начина да обезбеди новац који ће бити значајна подршка тим инвестицијама – закључио је Јован Шурбатовић, не остављајући ни трунку диле-ме да ли су Раднички и Нови Пазар у праву што се буне.

 

 

Коментари4
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Džoni
Ja ne mogu da verujem da ti neko pokloni lovu, a tebi malo, hoćeš više, a iza tebe krš i lom!
Urke
Ovaj FSS mu dođe kao Deda Mraz za klubove, džak para, džak opreme, a još se neko buni, e Srbijo nezahvalna
Jovaan
Jel moguće da Nišlije za sve ove godine nisu uradile ništa na planu infrastrukture, a ovamo traže pare? Sram da ih bude, Tončeva i sve ostale
Mitar
Mogu da se slazem ili ne sa FSS ali cinjenica je kad su ovakve stvari u pitanju jasno je da je FSS podelio svima prema propisima, nema privilegovanih..Surbatovic lepo objasnio, ko ulaze taj i dobije pomoc

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.