VREMEPLOV: Totenhem u polufinalu Kupa Kupova bio gost OFK Beograda (VIDEO)

1

OFK Beograd je u julu 1962, pobedom protiv subotičkog Spartaka (4:1), osvojio treći od četiri Kupa Jugoslavije

Sledeće sezone jedna od najboljih generacija u istoriji kluba – Vidinić, Milovanović, Gavrić, D. Marić, Krivokuća, Gugleta, Samardžić, Popov, S. Antić (Milošev), Banović i Skoblar predvođeni trenerom Milovanom Ćiriće, krčila je put kroz Kup kupova.

Pred Romantičarima su padali istočnonemački Hale (2:0, 3:3), Portadaun iz Severne Irske (5:1, 2:3) i italijanski Napoli posle majstorice u Marselju (2:0, 1:3, 3:1).

U polufinalu red je bio na Totenhem. Prva utakmica igrana je 24. aprila 1963. na stadionu Jugoslovenske narodne armije, danas stadionu Partizana.

Mogli smo da igramo na Staroj Karaburmi, ali su u klubu odlučili da igramo na većem stadionu zbog velikog interesovanja za utakmicu. Bili su u pravu, igrali smo pred 25.000 gledalaca – priseća se Blagomir Krivokuća, tadašnji centarhalf plavo-belih (na slici čuči desno).

Totenhem je poveo u 27. minutu golom Džona Vajta iz voleja. Izjednačio je u 37. minutu Milorad Popov iz jedanaesterca koji je igranjem rukom skrivio Makaj.

U 55. minutu utakmica je ušla u istoriju engleskog fudbala. Isključen je Džimi Grivs, najbolji strelac u istoriji Totenhema. Postigao je 266 golova. Nije mogao da istrpi duele sa Krivokućom, defanzivcem engleskog stila igre.

Koškali smo se tokom cele utakmice. U jednom duelu ja sam ga udario laktom. Grivs me je šutnio i otišao kod sudije Aranjošija iz Mađarske da se žali. Nešto mu je rekao, a sudija ga je izbacio iz igre – ispričao je Krivokuća.

Isključenje Grivsa je bila senzacionalna vest. Bio je to prvi isključeni igrač Totenhema posle 40 godina i prvi Englez isključen u međunarodnoj utakmici!

Iako sa igračem manje i bez najboljeg strelca, Totenhem je pobedio 2:1 golom Terija Disona u 72. minutu.

Romantičari su verovali da mogu u revanšu 1. maja u Londonu da preokrenu rezultat.

Na aerodromu ih je dočekao veliki broj novinara i fotoreportera. Svi su se ustremili ka – Krivokući. Želeli su da vide i čuju igrača zbog koga je Grivs isključen.

Bio sam „zvezda“ tima. Svi su hteli samo moju izjavu. Ne znam koliko sam dao intervjua. Sa nama je putovao novinar Stojan Protić i on je prevodio na engleski – seća se Krivokuća.

Gostovanje na Vajt Hart Lejnu, pred 59.736 gledalaca, jedan je od najupečatljivijih utisaka u karijeri svakog fudbalera.

Bio je to stari stadion, neke tribine su još bile drvene, ali su tribine bile krcate. Na žalost, nismo igrali na čuvenoj engleskoj travi. Jedva da ju je i bilo, a padala je i kiša, pa je bilo mnogo blata. Totenhem je imao odličan tim, ali u takvim uslovima je do izražaja došla i njihova snaga, a i mi smo bili oslabljeni, u revanšu nije igrao Sava Antić – rekao je Blagomir Krivokuća.

Preokreta nije bilo. Makaj je golom u 23. minutu doveo Totenhem u vođstvo. OFK Beogradu je nadu vratio Skoblar izjednačenjem u 28. minutu, ali su Džons (43) i Smit (49) doveli do konačne pobede Totenhema rezultatom 3:1.

U finalu u Roterdamu, Totenhem je pobedio Atletiko iz Madrida (5:1) i osvojio prvi od tri evropska trofeja. Snimak revanša OFK Beograda i Totenhema može da se pogleda na Jutjubu.

Šokantna vest iz Jugoslavije
Isključenje Grivsa u Beogradu bila je za engleske novine mnogo važnija vest nego pobeda Totenhema protiv Romantičara.
Piter Lorenco javlja šokantnu vest iz Jugoslavije: GRIVS ISKLJUČEN“ odjekivalo je na sportskoj strani londonske štampe.
Grivs je napravio veliku karijeru, bio je član reprezentacije Engleske koja je osvojila SP 1966, ali isključenje u Beogradu mu je pored golova obeležilo devet sezona provedenih u Totenhemu.