Марковић стрелац гола на најхладнијем мечу у Европи на -20 степени Целзијуса

1

СКА и ЦСКА одиграли у Хабаровску утакмицу на -20 која ће бити уписана у архиве фудбала

Зима, зима, е па шта... Певали су играли СКА и ЦСКА излазећи на терен Лењиновог стадиона у Хабаровску како би на -20 степени Целзијуса одиграли утакмицу 16. кола. „Субјективни утисак” о хладноћи није променио ни терен са вештачком травом испод кога су топлотне инсталације.

Издржали су, ипак, све муке играчи СКА и ЦСКА и добро утопљеним гледаоцима приредили узбудљиву утакмицу одлучену у последњим минутима.

Дедеченко је у петом минуту довео СКА у вођство. ЦСКА је преокренуо головима Џагоева (12) и Вернблума (74). Мирослав Марковић је у 81. минуту изједначио на 2:2 и најавио сензацију, али Армејци су другим голом Веренблума (83) и Витиња (90+1) победили 4:2.

У Томску било хладније

Утакмица у Хабаровску није поставила рекорд.

Хладније је било у Томску у новембру 2016, кад је током утакмице Томска и Терека измерено -25 Целзијуса.

Тешко је прецизно одредити која је најнижа темпрература на којој је играна утакмица. Неки подаци указују да је Финској близу Поларног круга играно на -30 Целзијуса, али нема документоване потврде.

У Лиги шампиона 2010/11. меч Лех Познањ – Јувентус игран је на -16 Целзијуса.

Први дерби Црвене звезде и Партизана игран је 5. јануара 1947. на -19 Целзијуса.

- Невероватно колико је хладно било, субјективни осећај наводио ме је и на минус 25. Велика влажност кумовала је ионако леденом утиску, до 20. минута питао сам се у себи да ли ће судија прекинути утакмицу… – јавио је Марковић из далеког Хабаровска.

Остаће, ипак, податак у будућим списима да је Марковић стрелац гола на најхладнијем мечу у Европи.

– Мало нам је недостајало до бода. ЦСКА је много моћан тим, али остаје, донекле, опор утисак, јер смо десет минута пре краја имали бод у џепу. Често су нам се дешавали падови ове сезоне, поготово, у финишу. Биће боље, ваљда, идућег викенда, против Локомотиве, такође, у Хабаровску.

ЦСКА је тражио да против СКА игра у 3.000 километара ближем и много топлијем Сочију (17 Целзијуса у подне), али ФС Русије је одбио предлог.

Армејци су одмах после утакмице кренули назад за Москву, где ће у среду против Бенфике играти меч петог кола Лиге шампиона.