Почетна / Фудбал / Широм планете

КВАЛ. ЗА СП: Бугари очарали Европу, Роналдо срушио Мађаре, убедљива победа БиХ

Прилично једноставна представа Змајева над немоћним гостима са Гибралтара

Фудбалери Босне и Херцеговине победили су у Зеници селекцију Гибралтара са убедљивих 5:0 у утакмици петог кола Х групе квалификација за Светско првенство.

Змајеви су повели у раној фази дуела, када је у четвртом минуту после одличног центаршута Пјанића мрежу гостију погодио Ибишевић.

Искусни нападач је до полувремена дуплирао предност после додавања Вишће. По повратку са 15-минутне паузе два брза поготка у режији домаћих. Најпре је погодио Вршајевић, а потом и Вишћа. Коначних 5:0 поставио је Бичакчић у последњим тренуцима утакмице.

Ништа мање убедљиво није изгледао ни тријумф Шведске над Белорусијом (4:0). Показали су домаћи да и те како имају високе амбиције и без Ибрахимовића, а потврду тога дали су и расположени нападачи.

Лидер Б групе, репрезентација Швајцарце, теже него што је очекивано савладала је селекцију Летоније са 1:0. Једини погодак за домаће постигао је Дрмић у 66. минуту.

У сусретима Андора - Фарска Острва, односно Кипар - Естонија није било голова.

Најпријатније изненађење приредили су Бугари, победом од 2:0 над Холандијом. Лале су на Балкан дошле по три бода, али ће се ипак кући вратити без иједног.

Два брза гола Делева потпуно су пореметиле изабранике Данија Блинда, а Бугари су се овом победом озбиљно умешали у трку за водеће позиције у својој групи.

Белгија је преко Лукакуа у 89. минуту избегла пораз од Грчке (1:1) , која се после неколико година слабијих резултата враћа на стазе старе славе.

Актуелни шампион Старог континента, селекција Португалије убедљиво је у Лисабону надиграла Мађарску са 3:0.

Ударна игла Португалаца, Кристијано Роналдо, два пута је погађао мрежу гостију. Најпре је то учинио у 36. минуту после додавања Силве, а потом и у 65. директно из слободног ударца.

Сва три бода на гостовању Луксембургу освојили су Французи, уз утисак да су их зарадили теже него што се очекивало. Одолевали су домаћи првих 45 минута колико год су имали снаге, успели су чак да постигну погодак, али енергије је понестало у наставку меча, те су Петлови приграбили читав плен.

Семафор петог кола квалификација за СП
А група:
Шведска – Белорусија 4:0 (Форсберг 19 једанаестерац, 49, Берг 57, Телин 78)
Бугарска – Холандија 2:0 (Делев 5, 20)
Луксембург – Француска 1:3 (Јоаким 34 једанаестерац - Жиру 28, 77, Гризман 37 једанаестерац)
Табела: Француска 13, Шведска 10 бодова, Бугарска 9, Холандија  7, Белорусија 2, Луксембург 1.