Почетна / Фудбал / Широм планете

НОВИ БЕРЛУСКОНИЈEВ ПРОЈЕКАТ, ПОБЕДИТИ ФОРМУЛУ 1 – Монца, град фудбала

У Милану сам био на позајмици која је трајала 31 годину – казао је Галијани
ФОТО: ЕПА/Антонио Бат/Мурад Бали Туати

Стари лавови Силвио Берлускони и Адријано Галијани још нису рекли последњу реч – следећи велики изазов им је да град Формуле 1 постане познат по фудбалу.

Историја Милана се дели на две ере – пре и после доласка Берлусконија и његове десне руке Галијанија на Сан Сиро. Кад је медијски магнат у фебруару 1986. купио Милан, клуб је био пред банкротом последицом скандала „Тотонеро”. Због умешаности у илегално клађење, Росонери су 1980. избачени у Серију Б. Само сезону пошто су освојили титулу шампиона.

Берлускони им је био сламка спаса, а на „Курви суд”, трибини Ултраса Миланеза, освануо је транспарент „Силвио, спаси нас ове срамоте”.

– Милан је фудбалска екипа, али такође и производ који се може продати, који на тржишту може нешто да понуди – објаснио је Берлускони своје разлоге преузимања клуба.

Његова визија трансформације превазишла је императив освајања трофеја. Желео је спектакл, да Милан представља стил живота, а то је успео стварањем првог европског супертима. Милан је владао је две године узастопно освајао Куп шампиона, три сезоне у низу.

у својим редовима имао освајача Златне лопте. И не само освајача већ су прва тројица у гласању за најпрестижнију награду била из редова Росонера – 1988. Марко Ван Бастен, Руд Гулит и Френк Рајкард, а 1989. Марко Ван Бастен, Франко Барези и Френк Рајкард.

За време Берлусконијеве владавине која је трајала 31 годину Милан је освојио 29 трофеја, међу којима и пет Лига шампиона и осам скудета.

Са Сан Сира је морао да оде јер је био заокупљен политиком и суђењима, а његова ћерка није успела да оперативно води клуб. Сада има 84 године, али је и даље виталан, оран за нове изазове – у бизнису, политици, фудбалу. У јесен 2018. обелоданио је повратак фудбалу, за три милиона евра купио је Монцу, тада трећелигаша. Клуб са дугом, али не и богатом историјом. Монца од оснивања 1912. никада није дошла до највишег ранга такмичења.

– Фудбал је за мене метафора живота. Посветио сам му време и страст. Најтрофејнији сам фудбалски председник на свету, улазак у Монцу за мене је чин љубави према граду и желим да уведем овај клуб и град у Серију А!

Берлускони није случајно одабрао Монцу – свега је десетак километара удаљена од Аркореа, места у ком се налази његова резиденција, а и Галијанијев је родни град.

– Монца је моја прва и последња страст. У Милану сам био на позајмици која је трајала 31 годину – казао је Галијани (76).

Динамични тандем одмах се дао на посао. Почели су од нуле, али знали су рецепт за успех. Звали су и Арига Сакија тренера из славних дана Милана и иако је у пензији од 2001. понудили су му клупу.

– Берлускони ме замолио да тренирам Монцу. Али ја више немам снаге – рекао је легендарни стручњак који је десет година млађи од Силвија.

Први корак према ултимативном циљу је остварен - после две деценије у нижим лигама ове сезоне је осигуран повратак у друголигашки ранг.

– С играчима и тренером радим оно што сам увек радио у Милану, разговарам, охрабрујем их, мотивишем. Укратко, само сам задржао добре навике – каже Берлускони.

Већ у овој планира даљи искорак, желео је да то буде са стилом и сањао долазак Ибрахимовића који би Монци дао промоцију каква се не може платити. Берлусконијеве амбиције нису се међутим промениле ни пошто га је Ибра одбио. Откако је на челу Монце у клуб је уложио 40 милиона евра, од којих само на појачања у овог лета већ 15 милиона евра. Поређења ради то је двоструко више него што је до сад у прелазном року потрошио Милан!

Да се води рачуна и о маркетингу показује и промоција Кристијан Гиткера који је прошле сезоне имао у пољском првенству дао 24 гола. Данац је представљен на чувеној стази у Монци.

А када једном дође до дуела две његове екипе, што ће се извесно у једном тренутку догодити, Берлускони ће се наћи на мукама.

– Вероватно ћу на стадион доћи без клупског шала, јер моје срце куца и сада куца за Милан и Монцу полапола.

Берлусконијева амбиција је запалила град па је и стадион Бријантео до сада био познат само по музичким спектаклима, бивао све пунији на фудбалским утакмицама.

У сезони пре доласка Берлусконија просечна посета била је 1400, а већ прошле сезоне просек на трибинама био је 4200 гледалаца. Са навијачима дошао је и резултат.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.