Почетна / Фудбал / Репрезентација

Јовић голом у 90. минуту одложио крах Орлова, Шкоти на ЕП отишли после пенала

Селекција са Острва играће на ЕП у Д групи са Енглеском, Хрватском и Чешком

Србија – Шкотска 1:1 - 4:5 једанаестерци (0:0)

Београд - Стадион: Рајко Митић. Гледалаца: без присуства навијача због пандемије корона вируса. Судија: Антонио Матеу Лахоз (Шпанија). Жути картони: Миленковић, Гудељ (Србија), Галагер (Шкотска). Стрелци: 0:1 Рајан Кристи у 52, 1:1 Лука Јовић у 90. минуту.

Једанаестерци: 0:1 Грифитс, 1:1 Тадић, 1:2 Мекгрегор, 2:2 Јовић, 2:3 Мектоминеј, 3:3 Гудељ, 3:4 Мекбрни, 4:4 Катаи, 4:5 Меклин, 4:5 А. Митровић (одбранио Маршал).

СРБИЈА: Рајковић, Миленковић, С. Митровић (од 108. Спајић), Гудељ, Лазовић, Не. Максимовић (од 71. Катаи), Лукић, Костић (од 59. Младеновић), Тадић, Милинковић-Савић (од 71. Јовић), А. Митровић.

ШКОТСКА: Маршал, Галахер, Мектоминеј, Тирни, Одонел (од 116. Грифитс), Џек, Мекгин (од 83. Меклин), Робертсон, Кристи (од 87. Патерсон), Дајкс (од 82. Мекбрни), Мекгрегор.

Ни после 21 године наша репрезентација неће играти на смотри Старог континента. Орлови су после пенала положили копља. Шкотска ће на ЕП први пут после 1996. године - 1:1 - 4:5 једанаестерци.

Негледљив меч у коме је тактика одиграла кључну улогу све до последњих секунди.

Шкоти су од старта играли пресинг, Орлови се нису снашли, одиграли су очајно, без иједне шансе у првом полувремену меча који је водио на Европско првенство. Из тог дела једино вредно пажње је шут Лукића са 18 метара, завршио је недалеко од стативе.

Чинило се да је тренутак одлуке био 52. минут када је Костић пред казненим Орлова лопту дао ривалима. Кристи је прихватио, вртео се у капици казненог, а онда је из окрета шутирао испод ноге Гудеља и поред скамењеног Стефана Митровића, бацио се голман Рајковић, али је лопта лизнула унутрашњу страну стативе и одбила се у мрежу - 0:1.

Ништа то није променило на терену, анемични Орлови, безидејни, морали су да јуре резултат, а више су се бранили.

Након гола гостију само једна права прилика, искреирале су је измене у 85. минуту, Катаи је проиграо Младеновића, уследио је центаршут са леве стране, утрчао је Јовић, трзнуо главом са седам метара, лопта је прохујала крај стативе.

Када се очекивао последњи судисјки звиждук корнер за Орлове. Младеновић је центрирао, Мектоминеј је на ивици петерца пустио Јовића, који је искористио што је остао сам, скочио је, трзнуо главом, лопта се одбила од земљу и кренула у горњи ћошак, опружио се голман Маршал, али није успео да је дохвати - 1:1.

У првом продужетку једна одлична прилика, у 99. минуту после корнера за Србију лопта је избијена из казненог, Гудељ је дочекао и сјајно шутирао са 22 метра, голман се бацио и врховима прстију је скренуо у корнер. У 103. минуту је са 18 метара покушао и Катаи, лопта је прошла пола метра од стативе.

Србија је све окренула у своју корист у наставку, томе је допринела принудна промена тактике из 3-5-2 у 4-4-2 када се јурио минус.

До краја изгледних прилика више није било.

Првих девет извођача на пеналима било је непогрешиво, а онда је као последњи лопту узео најбољи стрелац репрезентације Србије Александар Митровић, али га је Маршал прочитао.

Славље је одложено за неколико секунди, али Орлове није спасио ни ВАР, Маршал није кренуо раније са линије.

Шкотска је на ЕП у Д групи са Енглеском, Хрватском и Чешком.

Распоред каже да турнир отворају 14. јуна са Чешком на Хемпден парку у Глазгову.

У другом колу играју на Вемблију у Лондону са Енглеском.

Последњи меч у групи је заказан за 22. јун са Хрватском, опет на Хемпден парку у Глазгову.