ČETVRTI TROFEJ - Liverpulu Superkup Evrope, Abraham promašio poslednji penal (VIDEO)

2

Po pet puta u Superkupu Evrope trijumfovali su Barselona i Milan, četiri pehara imaju Real Madrid i Liverpul

Liverpul – Čelzi 2:2 (0:1) - 5:4 jedanaesterci

Istanbul - Stadion: Bešiktaš Vodafon park. Gledalaca: . Sudija: Stefani Frapar (Francuska). Pomoćnici: Manuela Nikolozi (Francuska) i Mešel Onil (Republika Irska). Žuti kartoni: Henderson, Aleksander Arnold (Liverpul), Azpilikueta (Čelzi). Strelci: 0:1 Olivije Žiru u 36, 1:1 Sadio Mane u 48, 2:1 Sadio Mane u 95, 2:2 Žoržinjo (jedanaesterac) u 100. minutu.

LIVERPUL: Adrian, Gomez, Matip, van Dajk, Robertson (od 91. Aleksander Arnold), Milner (od 64. minuta), Fabinjo, Henderson, Okslejd-Čembrlen (od 46. Firmino), Salah, Mane (od 103. Origi). Trener: Jirgen Klop.

ČELZI: Arizabalaga, Azpilikueta, Zuma, Kristensen (od 85. Tomori), Emerson, Žoržonjo, Kante, Kovačić (od 101. Barkli), Pulišić (od 74. Maunt), Žiru (od 74. Abraham), Rodrigez. Trener: Frenk Lampard.

Liverpul (1977, 2001, 2005, 2019) je prigrabio četvrti pehar u Superkupu Evrope dok je Čelzi (1998) ostao na jednom posle finala u Istanbulu odlučenom posle penala, 2:2 - 5:4 posle jedanaesteraca.

Po nekoliko izuzetnih prilika na obe strane, odbranjen zicer Kepe Salahu, pa pokušaj glavom Manea, onda jedan šut Žirua, pa izletanje Adrijana u noge Kovačiću i sprečavanje vođstva Plavaca, prečka Pedra, ali do 36. minuta u Istanbulu nije viđen gol.

A, onda je Kante prošpartao suvereno s loptom kroz sredinu, ostavio je Pulišiću, on je ostao malo više desno između četvorice rivala, između njih je ćušnuo loptu levo ka Žiruu, a Francuz je rutinski po zemlji pored Adrijana smestio loptu u mrežu za 0:1.

Četiri minuta kasnije i gol Pulišića, na levom krilu je nadmudrio dva čuvara, ali je Stefani Frapar poništila gol zbog milimetarskog ofsajda.

Početak drugog poluvremena umalo je doneo veleobrt. Prvo je rezervista Firmino na penalu asistirao povratnom loptom Maneu, Senegalac je iz prvog pokušaja umalo omanuo u 48. minutu, Kepa mu je na kratko odbranio, ali je Sadio pokupio odbitak i sa metra loptu smestio u mrežu za 1:1.

A, onda tri minuta kasnije prodor Manea po levoj strani, povratna na ivicu kaznenog Hendersonu u natrčavanju, šut, odbitak od noge igrača Čelzija, lob, Arizabalaga je već bio na kolenima, ali je uspeo da uhvati loptu u ruke.

Zatišje do 74. minuta kada je zicere Salaha i van Dajka u tri sekunde odbranio Kepa uz malu pomoć prečke.

Maunt, novajlija u redovima Plavaca, je u 83. minutu utekao odbrani rivala i dao gol, ali je poništen zbog ofsajda. Došlo se do produžetaka.

Peti minut doneo je gol. Mane i Firmino su opet bili akteri, dupli pas posle prodora po levoj strani, šut Senegalca i lopta se od prečku odbila u gol - 2:1.

Ipak, u 99. minutu penal, Adrijan, koji je minut ranije odbranio zicer, je oborio Abrahama, Žoržinjo je u 100. minutu izjednačio - 2:2.

Abraham je u 104. minutu sa dva metra promašio zicer na dodavanje Pedra.

Došlo se do penala, kod Liverpula sigurni Firmino, Fabinjo, Origi, Aleksander-Arnold i Salah, kod Čelzija Žoržinjo, Barkli, Maunt i Emerson, dok je poslednji udarac sa kreča Plavaca promašio Abraham, prizeman udarac po sredini gola Adrijan je odbranio nogom.

Po pet puta u Superkupu Evrope trijumfovali su Barselona (1992, 1997, 2009, 2011, 2015) i Milan (1989, 1990, 1994, 2003, 2007), četiri pehara imaju Real Madrid (2002, 2014, 2016, 2017) i Liverpul (1977, 2001, 2005, 2019), tri Atletiko Madrid (2010, 2012, 2018), po dva Ajaks (1973, 1995), Anderleht (1976, 1978), Valensija (1980, 2004) i Juventus (1984, 1996).