Почетна / Фудбал / Лига шампиона

ЧЕТВРТИ ТРОФЕЈ - Ливерпулу Суперкуп Европе, Абрахам промашио последњи пенал (ВИДЕО)

По пет пута у Суперкупу Европе тријумфовали су Барселона и Милан, четири пехара имају Реал Мадрид и Ливерпул

Ливерпул – Челзи 2:2 (0:1) - 5:4 једанаестерци

Истанбул - Стадион: Бешикташ Водафон парк. Гледалаца: . Судија: Стефани Фрапар (Француска). Помоћници: Мануела Николози (Француска) и Мешел Онил (Република Ирска). Жути картони: Хендерсон, Александер Арнолд (Ливерпул), Азпиликуета (Челзи). Стрелци: 0:1 Оливије Жиру у 36, 1:1 Садио Мане у 48, 2:1 Садио Мане у 95, 2:2 Жоржињо (једанаестерац) у 100. минуту.

ЛИВЕРПУЛ: Адриан, Гомез, Матип, ван Дајк, Робертсон (од 91. Александер Арнолд), Милнер (од 64. минута), Фабињо, Хендерсон, Окслејд-Чембрлен (од 46. Фирмино), Салах, Мане (од 103. Ориги). Тренер: Јирген Клоп.

ЧЕЛЗИ: Аризабалага, Азпиликуета, Зума, Кристенсен (од 85. Томори), Емерсон, Жоржоњо, Канте, Ковачић (од 101. Баркли), Пулишић (од 74. Маунт), Жиру (од 74. Абрахам), Родригез. Тренер: Френк Лампард.

Ливерпул (1977, 2001, 2005, 2019) је приграбио четврти пехар у Суперкупу Европе док је Челзи (1998) остао на једном после финала у Истанбулу одлученом после пенала, 2:2 - 5:4 после једанаестераца.

По неколико изузетних прилика на обе стране, одбрањен зицер Кепе Салаху, па покушај главом Манеа, онда један шут Жируа, па излетање Адријана у ноге Ковачићу и спречавање вођства Плаваца, пречка Педра, али до 36. минута у Истанбулу није виђен гол.

А, онда је Канте прошпартао суверено с лоптом кроз средину, оставио је Пулишићу, он је остао мало више десно између четворице ривала, између њих је ћушнуо лопту лево ка Жируу, а Француз је рутински по земљи поред Адријана сместио лопту у мрежу за 0:1.

Четири минута касније и гол Пулишића, на левом крилу је надмудрио два чувара, али је Стефани Фрапар поништила гол због милиметарског офсајда.

Почетак другог полувремена умало је донео велеобрт. Прво је резервиста Фирмино на пеналу асистирао повратном лоптом Манеу, Сенегалац је из првог покушаја умало омануо у 48. минуту, Кепа му је на кратко одбранио, али је Садио покупио одбитак и са метра лопту сместио у мрежу за 1:1.

А, онда три минута касније продор Манеа по левој страни, повратна на ивицу казненог Хендерсону у натрчавању, шут, одбитак од ноге играча Челзија, лоб, Аризабалага је већ био на коленима, али је успео да ухвати лопту у руке.

Затишје до 74. минута када је зицере Салаха и ван Дајка у три секунде одбранио Кепа уз малу помоћ пречке.

Маунт, новајлија у редовима Плаваца, је у 83. минуту утекао одбрани ривала и дао гол, али је поништен због офсајда. Дошло се до продужетака.

Пети минут донео је гол. Мане и Фирмино су опет били актери, дупли пас после продора по левој страни, шут Сенегалца и лопта се од пречку одбила у гол - 2:1.

Ипак, у 99. минуту пенал, Адријан, који је минут раније одбранио зицер, је оборио Абрахама, Жоржињо је у 100. минуту изједначио - 2:2.

Абрахам је у 104. минуту са два метра промашио зицер на додавање Педра.

Дошло се до пенала, код Ливерпула сигурни Фирмино, Фабињо, Ориги, Александер-Арнолд и Салах, код Челзија Жоржињо, Баркли, Маунт и Емерсон, док је последњи ударац са креча Плаваца промашио Абрахам, приземан ударац по средини гола Адријан је одбранио ногом.

По пет пута у Суперкупу Европе тријумфовали су Барселона (1992, 1997, 2009, 2011, 2015) и Милан (1989, 1990, 1994, 2003, 2007), четири пехара имају Реал Мадрид (2002, 2014, 2016, 2017) и Ливерпул (1977, 2001, 2005, 2019), три Атлетико Мадрид (2010, 2012, 2018), по два Ајакс (1973, 1995), Андерлехт (1976, 1978), Валенсија (1980, 2004) и Јувентус (1984, 1996).