Почетна / Фудбал / Лига шампиона

Ливерпул головима Салаха и Оригија стигао до шесте титуле првака Европе

Тотенхем – Ливерпул 0:2 (0:1)

Мадрид - Стадион: Ванда Метрополитано. Гледалаца: 63.272. Судија: Дамир Скомина (Словенија). Помоћници: Јуре Прапротник и Роберт Вукан (Словенија). ВАР судија: Дани Макели (Холандија). Жути картони: није их било. Стрелци: 0:1 Мохамед Салах (једанаестерац) у 2, 0:2 Дивок Ориги у 87. минуту.

ТОТЕНХЕМ: Лорис, Трипије, Алдерверелд, Вертонген, Роуз, Винкс (од 66. Моура), Сисоко (од 74. Дајер), Сон, Ериксен, Али (од 82. Љоренте), Кејн. Тренер: Маурисио Покетино.

ЛИВЕРПУЛ: Алисон, Александер-Арнолд, Матип, Ван Дајк, Робертсон, Хендерсон, Фабињо, Вијналдум (од 62. Милнер), Салах, Фирмино (од 58. Ориги), Мане (од 90. Гомез). Тренер: Јирген Клоп.

Ливерпул је у незанимљивом мечу у Мадриду дошао до шесте европске титуле (1976/77, 1977/78, 1980/81, 1983/84, 2004/05, 2018/19), у финалу је са 2:0 савладао Тотенхем, ривала из Премијер лиге.

Ливерпул је три пута губио финале (1984,85, 2006/07, 2017/18), док је Тотенхему ово први меч за пехар, али га Певци неће памтити по лепом.

Јирген Клоп се радује оној старој - трећа срећа, губио је финала са Борусијом из Дортмунда и прошле сезоне са Ливерпулом.

Тек нешто више од двадесетак секунди је прошло када је судија Дамир Скомина показао на белу тачку.

Мане је био у казненом, хтео је да врати лопту у назад, ван шеснаестерца, погодио је Сисока у груди, лопта се одбила у руку и ВАР је потврдио да се ради о казненом ударцу.

Мохамед Салах је у 2. минуту шутирао скоро по средини - 0:1.

До 17. минута чекало се на нови озбиљнији покушај, Александер-Арнолд је кренуо напред по десној страни, а онда је по земљи шутирао искоса са тридесетак метара, лопта је прошла пола метра поред десне стативе гола Певаца.

Убрзо потом оскудно обучена плавуша је утрчала на терен, али је обезбеђење „пригрлило“ и извело ван игралишта.

Овде можете погледати голове са меча Тотенхем - Ливерпул (0:2).

Уследило је двадесетак минута без изгледнијих шанси, све до 38. минута када се осмелио Робертсон, кренуо је напред леви бек Ливерпула, дошао на ивицу казненог, шутирао под пречку, а голман Лорис је избио у корнер, имао је срећу јер је лопта ишла по средини гола.

Ливерпул је први припретио и у наставку, у 52. минуту Фабињо је опробао шут са двадесетак метара, али га је блок ублажио, па је Лорис лако укротио лопту.

Два минута касније на другој страни Али је примио лопту на шест метара од гола, окренуо је Робертсона као на рингишпилу, спремао се да матира Алисона, али га је бек Ливерпула у последњи час ипак изблокирао.

После петнаестак минута наставка тренер Ливерпула Клоп направио је две измене, Фирмино и Вијналдум су изашли, а ушли су Ориги и Милнер.

Убрзо је и Покетино мењао, везњака Винкса заменио је нападач Моура, јунак полуфинала против Ајакса са хет-триком у Амстердаму.

Најозбиљнији покушај још од гола на самом старту виђен је у 69. минуту када је Мане донео лопту до казненог Тотенхема, оставио је Милнеру, који је гађао кроз шуму ногу са 15 метара, лопта је прохујала неколико центиметара поред леве стативе гола тима из Лондона.

Тек у 80. минуту прве праве прилике за Тотенхем, две у неколико секунди. Прво је са тридесетак метара одлично шутирао Сон, одбранио је парадом Алисон, лопта се вратила играчима Тотенхема, дошла је у казнени, пробао је Моура, али је и његов ударац крајњим напором одбранио голман селекције Бразила.

У 85. минуту из слободног ударца са леве стране казненог пробао је Ериксен, али се сјајном парадом поново истакао Алисон Бекер.

Одлука је пала у 87. минуту, из два покушаја Певци нису успели да избију лопту из свог казненог после корнера, она је на крају дошла на левој страни петерца до Оригија, он је дијагоналом матирао Лориса - 0:2.

До краја је још једном пробао Роуз са 18 метара, али је и његов покушај укротио Алисон. Исто је било и у 92. минуту после ударца Сона, као и нешто касније после шута Кејна.

За играча утакмице проглашен је Вирџил ван Дајк из Ливерпула.