Почетна / Фудбал / Лига шампиона

КРАЉ КРУНИСАН У ПАРИЗУ: Реал Мадрид је нови шампион Европе (ФОТО, ВИДЕО)

Краљевски клуб победом против Ливерпула освојио је 14. титулу првака Старог континента

Фудбалери Реал Мадрида освојили су 14. титулу првака Европе у историји, пошто су у финалу Лиге шампиона у Паризу савладали Ливерпул 1:0 (0:0).

Једини гол постигао је Бразилац Винисијус Жуниор у 59. минуту и на тај начин крунисао чудесну сезону и невероватан пут изабраника Карла Анћелотија до финала и преокрете против Пари Сен Жермена, Челзија и Манчестер ситија.

Ипак, јунак Мадриђана био је фантастични голман Тибо Куртоа са неколико фантастичних одбрана, бар четири-пет тзв. зицера.

Мадриђани су „везали“ осму узастопну победу у финалима елитног такмичења, а другу против Ливерпула, кога су савладали и пре четири године у Кијеву 3:1.

Уједно, комплетирали су дуплу круну јер су ове сезоне освојили и Ла Лигу.

Са друге стране екипа Јиргена Клопа остала је без још једног великог трофеја (Црвени имају шест титула првака Европе), пошто је претходно изгубила шампионску трку са Манчестер Ситијем у Премијер лиги.

Српски репрезентативац Лука Јовић вечерас није био ни на клупи Реала, али „пише“ му се титула и добио је шампионску медаљу.

Ливерпул је био бољи ривал у првом полувремену, контролисао је стање на терену, имао је више ударац ка голу, али није успео да материјализује своје шансе.

С друге стране, Реал је имао само један шут ка голу ривала у првих 45 минута и тај један је завршио иза леђа Алисона али је гол поништен због офсајда.

Први је запретио Ливерпул. Александар Арнолд је у 16. минуту прошао по десној страни, послао повратну лопту у шеснаестерац, где се Мохамед Салах одлично снашао и успео да шутира са пет метара, али је голман Реала Тибо Куртоа одлично реаговао.

Само минут касније, поново је ударац опробао Салах, шутирао је са ивице шеснаестерца али је Куртоа био на месту и лако ухватио лопту.

Ливерпул је наставио да ствара шансе. У 21. минуту, Мане је шутирао са 12 метара, али се поново истакао Куртоа и успео да лопту одбије до стативе.

Прву шансу на мечу Реал је имао у 45. минуту, Карим Бензема је примио дубинску лопту, упутио повратни пас ка Валвередеу, лопта се уз пуно среће одбила назад до Бенземе, који је успео да савлада Алисона, али након консултације ВАР-а гол је поништен због наводног офсајда.

Одлучујући тренутак на мечу догодио се у 59. минута. Варверелде је по десној страни стигао до казненог простора, послао оштру дијагоналу, Винисијус Жуниор је натрчао на лопту и са пет метара савладао немоћног Алисона.

Салах је у 64. миуту са 20 метара одлично шутирао у леви угао гола, али се Куртоа извио и зауставио ударац Египћанина.

Четири минута касније поново су у дуелу били Салах и Куртоа, и поново је голман Реала изашао као победник. Покушао је Салах из скоро мртвог угла, али је стигао Белгијанац да ногом заустави ударац.

У 81. минуту, Салах је прошао по десној страни, шутирао искоса али Куртоа је остао још једном несавладан.

У последњих 10 минута сусрета Реал је успео да "спусти лопту", умири ритам утакмице и сигурно приведе меч крају.

Ливерпул је имао много више удараца ка голу, али није искористио своје шансе, тачније на голу Реала је био несавладив јунак меча голман Реала Тибо Куртоа.

Почетак финала је каснио 35 минута, из безбедоносних разлога.