Почетна / Фудбал / Лига шампиона

Челзи шампион Европе, Тухелова лекција Пепу Гвардиоли

Фудбалери Челсија освојили су Лигу шампиона, пошто су у финалу у Порту победили Манчестер сити са 1:0. Једини гол на стадиону Драгао постигао је Кај Хаверц у 42. минуту

Први озбиљан напад на утакмици имао је Сити, када је голман Едерсон послао лопту до Рахима Стерлинга, он се нашао пред противничким голом, али је играч Челсија Рис Џејмс успео да отклони опасност.

Са друге стране добру шансу имао је Челси у 10. минуту, када је Тимо Вернер после додавања Хаверца лоше шутирао. Убрзо је Вернер поново запретио, у 14. минуту у два наврата био је у прилици, али се поново лоше снашао пред голом Ситија.

Екипе су играле добро и борбено, а нову шансу Челси је пропустио у 17. минуту када је после центаршута Бена Чилвела Нголо Канте главом послао лопту поред десне стативе.

Сити је озбиљно запретио у 28. минуту, Кевин де Брујне је послао лопту до Фила Фодена који је шутирао, али је бек лондонске екипе Антонио Ридигер у последњем тренутку блокирао шут и сачувао своју мрежу.

Фудбалери Ситија спречили су у 37. минуту добар напад Челсија. Канте је освојио лопту, стигао до гола и додао до Хаверца који је покушао да прође Александра Зинченка, али је играч Ситија добро интервенисао.

Дефанзивац Челсија Тијаго Силва је у 39. минуту напустио терен због повреде а уместо њега ушао је Андреас Кристенсен.

У 42. минуту Челси је повео. Лопту је извео голман Менди и додао до Чилвела, он до Мејсона Маунта, који је упутио одличан центаршут кроз средину до Хаверца. Немац је избио пред гол Ситија, Едерсон је истрчао, мало је и закачио лопту, али се она вратила до Хаверца који је обишао голмана и послао лопту у празну мрежу.

То је био први гол Хаверца у Лиги шампиона у 20. утакмици у том такмичењу.

На почетку другог полувремена није било прилика, а у 59. минуту из игре је изашао капитен Ситија Кевин де Брујне, који је повређен после судара са Ридигером. Де Брујне је у сузама уз подлив испод левог ока напустио терен, а Ридигер је добио жути картон. Уместо капитена на терен је ушао Габријел Жезус.

У 60. минуту судија Антонио Лахоз је уз помоћ ВАР технологије проверавао ситуацију пред голом Челсија и утврдио да је лопта после шута Стерлинга у груди погодила Џејмса, па није досудио једанаестерац који су тражили играчи Ситија.

Сити је у 68. минуту извео добар напад, искоса са десне стране центрирао је пред гол Ријад Марез, али је у последњем тренутку Сесар Аспиликуета избацио лопту испред Илкаја Гундогана.

Челси је са друге стране у 73. минуту запретио када је Канте одузео лопту Гундогану и додао до Хаверца, он је пронашао Пулишића, али је из одличне ситуације Американац шутирао поред стативе.

Тренер Ситија Пеп Гвардиола је после тога увео Серхија Агуера, уместо Стерлинга, док је његов колега Томас Тухел одговорио убацивањем Матеа Ковачића уместо Маунта.

До 85. минута није бил прилика, када је покушао Фоден, али је голман Челсија лако ухватио лопту. У 90. минуту у гужви пред голом Челсија Фоден је био у шанси, али је Кристенсен успео да избије лопту.

Сити је до краја вршио притисак, имао је одличну шансу у шестом минуту надокнаде, али је Ријаз шутирао мало преко гола.

Челси је сачувао предност и освојио другу титулу европског шампиона, прву после 2012. године. ;

То је прва титула у Лиги шампиона за тренера Челсија Томаса Тухела, након што је прошле сезоне у финалу са Пари Сен Жерменом изгубио од Бајерна из Минхена са 0:1.

Сити никада није освојио Лигу шампиона, а његов тренер Гвардиола остао је на две титуле из 2009. и 2011. године, које је освојио са Барселоном.