Почетна / Фудбал / ЕКС ЈУ

ПРИНЦ СА НЕРЕТВЕ - Човек стила, шарма, доброте, части, лепог васпитања, једини који је сам себи поништио два гола

Нови селектор Босне и Херцеговине Душко Бајевић деценијама био идол младих широм Југославије
ФОТО: Архива Темпа

По стасу, држању, начину игре, елеганцији, суптилности Душан Бајевић је без дилеме био најотменија спортска личност „старе” Југославије. Фудбалски аристократа и џентлмен. Навијачи су му дали, а новинари прихватили, надимак Принц са Неретве.

Бајевић је на најбољи могући начин оправдао титулу „принца” када је било најтеже током деведесетих, у време док је беснео рат у Босни и Херцеговини. Све време се понашао принчевски. Ниједне ружне речи, оптужбе, само вапај да престане голема несрећа у граду у којем је рођен. Хистерија мржње га никада није узела под своје. Кроз његову кућу у Атини су прошле десетине и десетине Мостараца свих вера и нација. Свакоме је помогао, не калкулишући у томе ниједног секунда. Људска громада. Човек стила, шарма, доброте, части, лепог васпитања.

Божанство у Грчкој

Када је Ивица Осим у лето 1992. прешао у Панатинаикос Душан Бајевић је био први човек који га „дочекао”. На Бајевићев позив отишли су на вечеру у неки атински ресторан.

– Знао сам да је Душко са АЕК-ом постизао одличне резултате. Тако нешто у је Атини било незамисливо, да два супарничка тренера седе заједно и вечерају. Он ми је први дао савете о томе шта ме чека. За време док сам тамо радио уверио сам се у његову огромну популарност. Неки ће мислити да је претерано, али био је на нивоу божанства – каже Ивица Осим, велики ривал, али и пријатељ Душана Бајевића.   

Рођен 1948. и одрастао у време подношљиве оскудице. Као дете је почео да вежба фолклор. После је заволео спорт, а посебно фудбал. Прву лопту му је купила мајка Даница на „Загребачком велесајму”.

– Бавио сам се и другим спортовима, али њима нисам придавао неки велики значај. Фудбал сам волео изнад свега. Мало ко зна да сам почео као голман и тек касније сам прекомандован у напад. Наравно да је и мени, као и свој мостарској деци, идол био Хамић (Мухамед Мујић) – сећа се почетака Душко Бајевић. Понео је у живот честитост, верност, срдачност.

Са 15 година је почео да тренира у млађим категоријама Вележа, а са непуних 18 (16. септембра 1966)  је дебитовао за први тим. Тренер му је био чувени Сулејман Ребац, родоначелник модерног фудбала, како је тврдио Томислав Ивић. Са његовим доласком на место тренера и доласком „БМВ” (Бајевић, Марић, Владић) генерације почиње успон Мостараца.

– Сула нас је учио не само да будемо добри фудбалери већ и људи. Учио нас је да љубав за спорт, породицу и људе чини најлепши део људских осећаја – категоричан је Душко Бајевић, који увек са много емоција прича о свом првом и најдражем тренеру.  

Вележ је био клуб веселе сиротиње, која је више волела да се „шегачи” са ривалима, да их добро „наканта”, да по четири, пет комада. То се посебно са односило на „велику четворку”. Нема Мостарца који тих година није знао чувеног, како то данас модерно кажу, вођу навијача Алета, који је трчао испред трибине са заставом Вележа и „фићу” регистарских таблица „МО-85-36”. Власник је формално био Бајевић, а када је требало користили су га као да је њихов и друге две мостарске легенде Енвер Марић и Фрањо Владић.

– Лепа времена. Биле су то године нашег заноса, прва путовања, прве радости. И данас када се сретнемо увек се уз смех сетимо тих дана – признаје Бајевић.

Пријатељство са Божом Маљковићем

У главном граду Србије је и служио војни рок 1976. године. После одласка из Црвене звезде Душан Бајевић ретко долази у Београд, где му живи брат Томислав
Међутим, без обзира на то овде има доста пријатеља још од играчких дана. Ту је и Божа Маљковић. Пријатељство два врхунска стручњака, кошаркашког и фудбалског траје скоро три деценије, од времена када је Маљковић тренирао Панатинаикос.

 

Када је почињао каријеру није било новине у Југославији која није писала о великој љубави стаситог лепог Херцеговца Душана Бајевића и лепе Беге Биберовић. Верона је имала Ромеа и Јулију, а Мостар Душана и Бегу. Бегини родитељи су били жестоко против љубави са Србином Душаном. Хтели су на све начине да прекину ту везу, али су се Бега и Душан тајно венчали. На знајући за то, једну ноћ су њени родитељи у Опински пут 10, где су младенци живели, послали „екипу” да киднапује Бегу. Тек тада су чули да су се они тајно венчали. После извесног времена Бегини родитељи су, ипак, попустили и прихватили Душана за зета, и то каквог, најбољег на свету. Њих двоје су и данас у срећном браку.

Бајевићев задатак је био да даје голове и то је радио беспрекорно. Голови су га прославили. За „рођене” је одиграо 568 утакмица и постигао 468 голова, од тога 164 у првенству Југославије. За репрезентацију Југославије је наступио 37 пута и при томе је противничку мрежу затресао 29. пута. За „плаве” је дебитовао против Аустрије у Грацу 8. априла 1970. године и постигао једини гол (1:1). За Вележ је у два наврата дао по пет голова. Оба пута је „страдао” Марибор, а на „Мини Мундијалу” у Бразилу је пет пута затресао мрежу Венецуеле. Хет-трикове није ни упамтио.

– Голови су били мој најбољи производ током целе каријере. Док сам играо много сам тренирао. Остајао сам и после тренинга и шутирао из свих могућих позиција, а најсрећнији сам био када се затресе противничка мрежа. Голови су ми увек доносили радост – никада није Бајевић крио шта га чини највише срећним у фудбалу.

Мреже је најчешће тресао ударцима главом. Висок (185) био је ненадмашан у скоку, али и када је тресао мрежу био је достојанствен. Када би то урадио главом по правилу би прво намештао раздељак на увек дотераној коси, а затим би поделио радост са саиграчима. Никада није „хистерисао”, љубио или скидао дрес, показивао на грб клуба, скакао на ограду да подели радост са навијачима, не дај боже понизио ривала на било који начин. Давање голова је прихватао као нешто сасвим нормално што му и јесте у опису посла.    

Играо је елегантно и чисто, никада није имао потребу да се туче за лопту, да се служи неспортским средствима. Тако је схватао и живот и фудбал. Фер-плеј му је увек био на првом месту. Два пута је сам себи поништавао голове иако су судије већ показале на центар. Једном је у дуелу против Радничког из Крагујевца већ у трећем минуту затресао мрежу, али је брзо прекинуо започето славље. Рекао је судији да је „поцепао” мрежу са вањске стране и да гол треба поништити. Судија је то учинио, али је Бајевић до краја утакмице постигао још два поготка и све је врло брзо заборављено.

Као тренер освојио 13 трофеја

Као тренер Душан Бајевић је освојио двоцифрени број трофеја (13). Са АЕК-ом и Олимијакосом је освојио по четири шампионске титуле. У Грчкој је четири пута тријумфовао и у националном купу. Два пута са Олимијакосом и по једном са ПАОК-ом и АЕК-ом.

Једини трофеј у Југославији је освојио са Вележом када је 14. маја 1986. године славио у Купу. „Рођени” су тада у финалу пред 40.000 хиљада гледалаца на стадиону ЈНА победили Динамо 3:1. Бројне титуле и велико искуство су били пресудни у одлуци да буде изабран за селектор БиХ.

 

О другом случају је данима писала југословенска штампа. Вележу су бодови били неопходни у борби за врх табеле и излазак на европску сцену. У финишу утакмице 25. кола (23. априла 1972) против Сутјеске из Никшића под Бијелим Бријегом код резултата 0:0, Бајевићу је дошла употребљива лопта са десне стране и он је ухватио волеј левом и лопта се на одушевљење публике, саиграча, нашла у мрежи. Сви су потрчали стрелцу у сусрет, а он је само одмахивао рукама и погледом тражио судију Ивана Радића из Солина, који је енергично показао на центар. Ни противнички играчи се нису бунили.

Међутим, Бајевић је објаснио судији, да мрежа гостију није била добро затегнута и да је лопта прошла између стативе и мреже са вањске стране. Арбитар је прихватио сугестију голгетера Вележа отишао до гола и уверио се у тачност његових речи. Радић се захвалио, а сви играчи Сутјеске су изгрлили Бајевића. Остало је 0:0. На крају сезоне је Партизан имао 39, а Вележ 38 бодова и због тог бода није се пласирао у Куп УЕФА.

– У животу, па тако и у спорту, треба имати среће. Поред тога, морају се посложити и неке друге ствари да бисте освојили титулу државног првака. Ми смо били савршено добра екипа, на наше утакмице публика је листом долазила, без обзира да ли смо играли у кући или у гостима. Сви су причали и писали да играмо најбољи и најлепши фудбал. Мостар је, у односу на друге центре, мали, а понекад су и такве ствари одлучивале – овако Бајевић објашњава чињеницу да  чувена генерација није освојила титулу, иако је „консензусом” од Вардара па до Триглава апсолутно заслужила.

Причати о Душану Бајевићу као тренеру је сувишно. Где год је радио ту су били о трофеји. Навијачи Црвене звезде се са тим никако не слажу. Урадио је оно што није нико пре њега. Иако је био само на корак од освајања не само титуле, већ и дупле круне, Бајевић је на повике са трибина: „Душане одлази”, мирно узео јакну и отишао у свлачионицу. Више се није враћао. Душко је као и увек поступио само онако како су желели они због којих се игра фудбал, а то су навијачи.

– Урадио сам оно што су навијачи тражили од мене. Скандирали су да одем. Испунио сам им жељу. Сматрам да навијаче треба поштовати, увек сам се тако понашао. Што да седим на клупи када те навијачи не воле и не поштују твој рад – кратко је рекао Бајевић и више се никада није освртао на ту епизоду. У његово време навијачи су само волели клуб и то им није било занимање.

Вележ сада тавори. Протеран је са свог стадиона. Мостар је подељен град. Не постоји више играч тог калибра да заслужи надимак Принц. Нема више магије. Нестала је лепота. Дух „Принца са Неретве” је у сећању свих љубитеља фудбала широм СФРЈ који су волели Душана Бајевића. Ова прича је само сведочанство о неким лепим фудбалским временима. Зато и не чуди што старији Мостарци често кажу:

- Ми смо само ходајући покојници, сведоци какав се некада фудбал играо.

Дан када је део БМВ триа сачувао Бајевића
Средином 1973. године када је постао шампион Уругваја Пењарол је ишао на турнеју по Европи. Пре доласка у Мостар победили су два бундеслигаша у Немачкој и очекивао их је дуел са тамо „неким” Вележом у „неком” Мостару. Нису ни знали шта их је снашло. Већ после пола сата је било 3:1 за Мостарце. Онда је Бајевић у 37. минуту узео лопту на средини терена, до шеснаестерца гостију нанизао тројицу играча и постигао четврти гол.

Уругвајцима се намрачило пред очима и заметнули су кавгу. Настала је општа туча на терену, а Душко Бајевић, џентлмен, какав је увек био, стајао је са стране и све то посматрао. У једном тренутку су се двојица Уругвајаца устремила на Бајевића. Сула Ребац који је стајао поред терена је само викнуо Енверу Марићу.

- Мара чувај Душка.

Мара је, што би рекла мостарска раја знао да се добро марише, у пуном спринту кренуо у одбрану Бајевића. Док је трчао ка свом другу из детињства, Мара је већ „елиминисао” двојицу Уругвајаца. Једног је ударио ногом у стомак и мученик је одмах пао као покошен. Десетак метара даље, другог је у стилу Кубанца Теофила Стивенсона школским аперкатом послао у царство снова.

Мостарци се и данас одлично сећају те утакмице и успешно извршене Сулине наредбе. Енвер Марић је у стилу најбољег телохранитеља сачувао Бајевића

Коментари4
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mostarac iz Berna
Alal vam vera obojici. i Dušku jer mi odli;no znamo sta nam je svima znacio u Mostaru I kakav je gospodin bio, ali i autoru teksta sve čestitke za sjajan tekst. Bio sam na utakmici protiv Penjarola kada je bila ta tuča. Nikad prljavija i bezobraznija ekipa nije igrala pod Bijelom Brijegom. Još jednom sve čestitke na tekstu. Vrati me na lijepe dane.
PostovalacNekadasnjegFudbala
Sjajan tekst. Veliki gospodin Bajevic. Moj stari mi je o njemu puno pricao, druzili su se ponekad po niskim kafanama. Veliki pozdrav za prave postovaoce fudbala.
mira
Stara garda ! Velika je nesreća što se više ne neguju te lepe odlike pravih muškaraca ! Nema više pravog viteštva , časti , ponosa ! Jadno neko vreme je došlo !
Labud
Sjajan tekst. Bice tuzno kada se ova vremena potpuno zaborave i kada ne bude zivih svedoka.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.