Почетна / Фудбал

ЕУРО се одлаже за 2021, нема мартовског баража

УЕФА ће у уторак повући радикалан, али тренутно једино разуман потез: Првенство Европе, уместо у јуну ове, играће се следеће – 2021. године!
ФОТО: ЕПА/Богдан Кристел

Сходно томе, ни утакмице полуфинала и финала баража Лиге нација, односно плеј-офа за попуну четири преостала места на ЕУРО, неће се дефинитивно играти 26. и 31. марта.

Европска кућа фудбала на овакву одлуку приморана је због драматичне ситуације коју је изазвао коронавирус широм Старог континента.

Наградни фонд 371 милион евра

Увођење ванредних стања у неколико – економски најразвијенијих земаља Европе јасан је показатељ да је УЕФА принуђена на овај потез који је свакако бољи него да је Евроспко првенство дефинитивно отказано.

Тако ће се сачувати велики део у организацију Европског првенства уложених средстава, али и репрезентације учеснице сачуваће прилику да поделе укупно 371 милион евра колико износи наградни фонд.

Само у Италији оболело је 24.747, у недељу чак 3.590 људи, а преминула због последица заразе 1.809 особа.

Драматичне су и бројке из Шпаније - 7.798 регистриваних, Немачке – 5.813, Француске са 4.499...

С обзиром на то да се број заражених вртоглаво увећава у већини развијених земаља Европе, а ЕУРО у новом формату требало би да се игра у 12 градова, јасно је да не постоје услови да се такмичење и одржи у јуну.

Занимљиво је да је УЕФА пре четири дана демантовала да размишља о померању датума старта Европског првенства тврдњом да ће такмичење почети како је и планирано 12. јуна у Риму.

УЕФА зарадила 830 милиона евра на претходном Првенству Европе 2016.

Пласман на Европско првенство доноси репрезентацијама 9,25 милиона евра, а успеси на завршном турниру ту цифру додатно увећавају.

Европски првак Португалија зарадила је на ЕП 2016. око 25,5 милиона евра, Француска више од 23, Немачка која је такмичење завршила у полуфиналу – 18.

Свима се дакле исплати играње макар по цену дванаестомесечног чекања Европског првенства.

Утисак је – највише самој европској кући фудбала јер је на претходном ЕП имала чисту зараду од 830 мииона евра.

За само пет дана ситуација у Европи толико се променила да сада мало ко може да предвиди и кад ће се наставити национални шампионати због пандемије коронавируса.

Без обзира што је до календарског старта Европског првенства остало скоро три месеца, како се епидемији у Италији, Шпанији, Немачкој, Француској, Енглеској... не назире крај, 55 представника националних федерација – чланица УЕФА, мораће да подрже предлог за одлагање ЕУРО.

Норвежани калкулисали

УЕФА је убрзала доношење одлуке о померању Европског првенства за наредну годину и због утакмица баража Лиге нације које су требале да се играју 26. и 31. марта.

На све начине покушавао је Фудбалски савез Норвешке да организује утакмицу са Србијом, противио се, али је ипак прихватио могућност да нашу репрезентацију пред празним трибинама.

Причом о хендикепу због одсуства навијача Норвежани су скретали пажњу са проблема који су желели да искористе а у којем је била Србија због седморице играча које је Љубиша Тумбаковић желео да позове за утакмицу.

Планирали су да не дозволе Коларову, Милинковићу-Савићу, Миленковићу, Максимовићу, Лазовићу, Ђуричићу и Влаховићу улазак у Норвешку због њиховог доласка из Италије – земље у којој се тренутни епицентар заразе.

Кад је Влада Норвешке забранила одржавање свих спортских догађаја чак и пред празним трибинама јер се у том тренутку цифра заражених у тој земљи приближавала „хиљадарки“, а у истом проблему се нашла и Шкотска због броја оболелих на Острву, постало је јасно да ни Србија, ни Израел неће моћи да отпутују на прве утакмице у Осло, односно у Глазгов...

Цео конгрес одржаће се путем видео конференције, а састанку ће на тај начин „присуствовати“ и представници Асоцијација клубова и Синдиката фудбалера – ФИФпро.

Одлагање Европског првенства за годину дана омогући ће поштовање свих осталих процедуралних ставки, од отварања у Риму до финала у Лондону.

Савези нису слали обавештења клубовима
Љубиша Тумбаковић, а ни његов колега из Норвешке, нису саопштили спискове репрезентативаца за сада већ отказане бараж мечеве.
Селектор Србије планирао је да позове 30 фудбалера, али је ФСС због целе ситуације око коронавируса одустао од слања обавешетња иностраним клубовима да рачуна на њихове играче у тренутку кад је постало јасно да се утакмице отказују. Спискове са репрезентативцима нису саопштавали ни остали селектори.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт zurnal.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта zurnal.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.