EURO se odlaže za 2021, nema martovskog baraža
UEFA će u utorak povući radikalan, ali trenutno jedino razuman potez: Prvenstvo Evrope, umesto u junu ove, igraće se sledeće – 2021. godine!
.jpg)
Shodno tome, ni utakmice polufinala i finala baraža Lige nacija, odnosno plej-ofa za popunu četiri preostala mesta na EURO, neće se definitivno igrati 26. i 31. marta.
Evropska kuća fudbala na ovakvu odluku primorana je zbog dramatične situacije koju je izazvao koronavirus širom Starog kontinenta.
Nagradni fond 371 milion evra
Uvođenje vanrednih stanja u nekoliko – ekonomski najrazvijenijih zemalja Evrope jasan je pokazatelj da je UEFA prinuđena na ovaj potez koji je svakako bolji nego da je Evrospko prvenstvo definitivno otkazano.
Tako će se sačuvati veliki deo u organizaciju Evropskog prvenstva uloženih sredstava, ali i reprezentacije učesnice sačuvaće priliku da podele ukupno 371 milion evra koliko iznosi nagradni fond.
Samo u Italiji obolelo je 24.747, u nedelju čak 3.590 ljudi, a preminula zbog posledica zaraze 1.809 osoba.
Dramatične su i brojke iz Španije - 7.798 registrivanih, Nemačke – 5.813, Francuske sa 4.499...
S obzirom na to da se broj zaraženih vrtoglavo uvećava u većini razvijenih zemalja Evrope, a EURO u novom formatu trebalo bi da se igra u 12 gradova, jasno je da ne postoje uslovi da se takmičenje i održi u junu.
Zanimljivo je da je UEFA pre četiri dana demantovala da razmišlja o pomeranju datuma starta Evropskog prvenstva tvrdnjom da će takmičenje početi kako je i planirano 12. juna u Rimu.
UEFA zaradila 830 miliona evra na prethodnom Prvenstvu Evrope 2016.
Plasman na Evropsko prvenstvo donosi reprezentacijama 9,25 miliona evra, a uspesi na završnom turniru tu cifru dodatno uvećavaju.
Evropski prvak Portugalija zaradila je na EP 2016. oko 25,5 miliona evra, Francuska više od 23, Nemačka koja je takmičenje završila u polufinalu – 18.
Svima se dakle isplati igranje makar po cenu dvanaestomesečnog čekanja Evropskog prvenstva.
Utisak je – najviše samoj evropskoj kući fudbala jer je na prethodnom EP imala čistu zaradu od 830 miiona evra.
Za samo pet dana situacija u Evropi toliko se promenila da sada malo ko može da predvidi i kad će se nastaviti nacionalni šampionati zbog pandemije koronavirusa.
Bez obzira što je do kalendarskog starta Evropskog prvenstva ostalo skoro tri meseca, kako se epidemiji u Italiji, Španiji, Nemačkoj, Francuskoj, Engleskoj... ne nazire kraj, 55 predstavnika nacionalnih federacija – članica UEFA, moraće da podrže predlog za odlaganje EURO.
Norvežani kalkulisali
UEFA je ubrzala donošenje odluke o pomeranju Evropskog prvenstva za narednu godinu i zbog utakmica baraža Lige nacije koje su trebale da se igraju 26. i 31. marta.
Na sve načine pokušavao je Fudbalski savez Norveške da organizuje utakmicu sa Srbijom, protivio se, ali je ipak prihvatio mogućnost da našu reprezentaciju pred praznim tribinama.
Pričom o hendikepu zbog odsustva navijača Norvežani su skretali pažnju sa problema koji su želeli da iskoriste a u kojem je bila Srbija zbog sedmorice igrača koje je LJubiša Tumbaković želeo da pozove za utakmicu.
Planirali su da ne dozvole Kolarovu, Milinkoviću-Saviću, Milenkoviću, Maksimoviću, Lazoviću, Đuričiću i Vlahoviću ulazak u Norvešku zbog njihovog dolaska iz Italije – zemlje u kojoj se trenutni epicentar zaraze.
Kad je Vlada Norveške zabranila održavanje svih sportskih događaja čak i pred praznim tribinama jer se u tom trenutku cifra zaraženih u toj zemlji približavala „hiljadarki“, a u istom problemu se našla i Škotska zbog broja obolelih na Ostrvu, postalo je jasno da ni Srbija, ni Izrael neće moći da otputuju na prve utakmice u Oslo, odnosno u Glazgov...
Ceo kongres održaće se putem video konferencije, a sastanku će na taj način „prisustvovati“ i predstavnici Asocijacija klubova i Sindikata fudbalera – FIFpro.
Odlaganje Evropskog prvenstva za godinu dana omogući će poštovanje svih ostalih proceduralnih stavki, od otvaranja u Rimu do finala u Londonu.